ABC mądrego pacjenta

Twoje zdrowie
zaczyna się
od dobrych
nawyków

INFORMACJE I PORADY

Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje których potrzebujesz przed przyjściem do gabinetu oraz dodatkową wiedzę o chorobach, leczeniu, zapobieganiu i dobrych nawykach.  

WIZYTA W GABINECIE:

WIZYTA W NOWYM GABINECIE 

Jeżeli już wcześniej przeprowadzano u Ciebie dodatkowe badania stomatologiczne, warto zabrać ich wyniki ze sobą na pierwszą wizytę w nowym gabinecie. Dotyczy to głównie pantomogramów (zdjęć RTG zębów) czy fotografii zgryzu, zmieniającego się na przestrzeni określonego czasu, czy metod leczenia, przyjmowanych leków. To wszystko pomoże szybciej podjąć właściwą decyzję zamiast robić dodatkowe badania czy testy. 

PIERWSZA WIZYTA U STOMATOLOGA

Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest przyzwyczajenie małego pacjenta do samego gabinetu stomatologicznego i zbudowanie zaufania. Nie mniej ważnym celem takiej wizyty jest profilaktyka. Lekarz opowiada maluchowi o prawidłowej higienie jamy ustnej i dlaczego to takie ważne.

 

 

Jeśli nagle pojawiły się problemy z uzębieniem, boli Cię ząb, wypadła plomba, musisz podjąć się leczenia protetycznego to na pewno musisz przyjść do dentysty. Jak przygotować się na wizytę u dentysty? 

Niby rzecz prosta- wystarczy umówić się na wizytę i przyjść w wyznaczonym terminie, ale w praktyce, by wizyta przebiegała sprawnie i bezproblemowo warto zadbać o kilka rzeczy jeszcze przed wejściem do gabinetu. 

1. Higiena jamy ustnej. 

Bezwzględnie przed planowaną wizytą u dentysty trzeba zadbać o higienę jamy ustnej. Teoretycznie dentysta, wybierając taki, a nie inny zawód, przygotowany jest na wszelkie niedogodności z tym związane. Osad, złogi, kamień nazębny- nic tu nie jest dziwne. Jednak warto zadbać o czystość zębów przed wejściem do gabinetu dentystycznego. Zapewni to komfort zarówno pacjentowi, jak i stomatologowi.

Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów nie zdążyłeś umyć zębów przed wizytą u stomatologa, zgłoś to w recepcji. Nasz gabinet dentysty w Żywcu dysponuje jednorazowymi zestawami do higieny jamy ustnej. 

Warto też pamiętać, by nie spożywać przed wizytą u dentysty pokarmów o mocnym zapachu, czy też nadużywać tytoniu. Przed takim mixem zapachów nie uchroni dentysty żadna maseczka. 

2. Dokumentacja medyczna w gabinecie stomatologa. 

Jeśli wybrałeś nasz gabinet i będziesz u nas po raz pierwszy, to zabierz ze sobą wszelką dokumentację medyczną zwiazaną z leczeniem Twoich zębów. Jeśli oczywiście taką posiadasz lub możesz uzyskać z poprzedniego gabinetu. Wykonywałeś niedawno RTG zęba lub zdjęcie przeglądowe jamy ustnej?  Zabierz je koniecznie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kolejnych zdjęć i pomoże w diagnostyce.

3. Czy można jeść przed wizytą u dentysty?

To, czy można spożyć jakiś posiłek przed wizytą u stomatologa, w dużej mierze zależy od tego, jaki zabieg jest planowany. Jeśli masz w planach zabieg, który będzie wymagał znieczulenia, zjedz wcześniej lekkostrawny posiłek. Później może być to utrudnione. Zdecydowanie odradzamy posiłki bezpośrednio przed wizytą u dentysty. Także osobom, które mają częsty odruch wymiotny, zalecamy jednak powstrzymanie się od jedzenia.

Oczywiście bezwzględnie nie powinno się jeść ani pić przed wizytą u dentysty, gdzie przeprowadzony zostanie zabieg w znieczuleniu ogólnym. 

Jeśli masz jakieś wahania i dalej nie wiesz, czy możesz coś zjeść, zadzwoń do nas przed planowaną wizytą. Nasz dentysta odpowie na wszelkie pytania. 

4. Czy można jeść po wizycie u stomatologa? 

Tu obowiązuje ta sama właściwie zasada, co w pytaniu o posiłki przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. To czy i jak długo powinniśmy się powstrzymywać od jedzenia po zabiegach stomatologicznych, warunkuje zawsze ich rodzaj. Z reguły jest to czas ok. 2 godzin po większości zabiegów. Po jego upływie wypełnienia z reguły nie są już podatne na uszkodzenia. Jednak, by mieć całkowitą pewność, każdorazowo pytajmy o to swojego stomatologa podczas wizyty. 

Ogólnie mówiąc lepiej nie zwlekać z wizytą u stomatologa. Jednak istnieją przeciwwskazania do odbycia planowanej wizyty. Kiedy więc odwołać wizytę u dentysty? Jakie są powody, gdy wizyta u stomatologa będzie niezalecana? 

  • Przeziębienia, katar, grypa, podwyższona temperatura ciała. To każdorazowo powoduje, że wizytę najlepiej przenieść na inny termin. I to nie tylko w dobie koronawirusa! Nieżyt górnych i dolnych dróg oddechowych powoduje utrudnione oddychanie, pacjent źle się czuje, jest rozbity, więc organizmu nie powinno się obciążać dodatkowymi zabiegami.

  • Opryszczka wargowa, afty i urazy jamy ustnej. Po pierwsze podczas zabiegu stomatologicznego może dojść do podrażnienia już i tak wrażliwej okolicy. Po drugie opryszczka jest powodowana wirusem zakaźnym, więc dla dobra swojego i innych przełóż wizytę u dentysty.

  • Menstruacja a wizyta u dentysty. Z reguły nie powinno się umawiać planowanych zabiegów stomatologicznych podczas miesiączki. Zmniejsza się wtedy krzepliwość krwi, co tym samym naraża pacjentkę na ryzyko krwotoku. Najlepiej do dentysty udać się w pierwszym tygodniu po zakończeniu menstruacji. Jest to okres, gdy zwiększa się tolerancja na ból.

  • Ciąża a dentysta. Ciąża to stan szczególny, gdy trzeba dbać zarówno o zdrowie matki, jak i rozwijającego się płodu. Dlatego, jeśli tylko nie jest to konieczne, przełóż planowane zabiegi stomatologiczne na czas po ciąży.

Zanim przyjdziesz do gabinetu, możesz zrobić sobie listę wszystkich tematów, na które chciałbyś znać odpowiedzi a dotyczą Twojego stanu zdrowia, uzębienia, właściwej diety a także wszystkich działań które mogą takiej wiedzy dostarczyć (analizy, dodatkowe badania) 

To bardzo ważne dla Ciebie i Twojego zdrowia a dla lekarza nie ma nic przyjemniszego niż pacjent dbający o swoje zdrowie. Świadomy swojego organizmu. 

Jeśli czujesz się źle ale nie masz pewności, koniecznie skontaktuj się z lekarzem internistom.

Jeśli twoje objawy są typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2,  lekarz podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady i wywiadu zadecyduje co powinieneś zrobić. Rejestr placówek POZ znajdziesz tutaj. Lekarz po przeprowadzeniu oceny stanu zdrowia zdecyduje, czy skierować Cię na test na koronawirusa.

 

 

DODATKOWE INFORMACJE

najważniejsze tematy

Zalecenia po ekstrakcji (usunięciu) zęba

  • Tampon umieszczony przez chirurga trzeba przygryzać przez około 15-20 minut, następnie należy go wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymać się do kilkunastu godzin po zabiegu i nie należy się tym niepokoić. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.
  • Nie należy jeść i pić przez dwie godziny po zabiegu.
  • Przez 24 godziny po zabiegu:
    • nie wolno spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
    • nie wolno pić,
    • nie wolno pić alkoholu,
    • nie wolno płukać jamy ustnej, po kolejnych kilku dniach delikatnie przepłukać okolicę,
    • należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
  • Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, nie wymagających intensywnego żucia pokarmów. Wraz z gojeniem się rany można stopniowo wracać do swoich przyzwyczajeń dietetycznych, przez kilka dni oszczędzając okolicę poekstrakcyjną.
  • Po usunięciu zęba, szczególnie po dłutowaniu, może pojawić się obrzęk narastający do trzech dni po zabiegu. Aby zminimalizować obrzęk i zmniejszyć dolegliwości bólowe zaleca się zimne okłady. Do tego celu można wykorzystać lód lub zamrożony artykuł spożywczy. Najlepsze są dostępne w aptece kompresy żelowe, które umieszczone odpowiednio wcześniej w zamrażalce są zimne, ale nie tracą swojej elastyczności. Niezależnie od rodzaju zimnego kompresu bardzo ważne jest, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry. Należy użyć ręcznika lub elementu garderoby. Należy robić przerwy nie rzadziej niż co kilka minut, tak aby uniknąć odmrożenia tej okolicy.
  • W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy. Może to być jeden z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bez recepty lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.
  • Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tzw. suchy zębodół). Aby go uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie skrzepu w gojącym się zębodole. W tym celu:
    • przez 12 godzin po zabiegu nie należy szczotkować zębów. Przez kilka kolejnych dni należy omijać okolicę pozabiegową. Do dwóch tygodni po zabiegu okolica ta powinna być szczotkowana delikatnie,
    • do utraty skrzepu krwi może doprowadzić podciśnienie, które powstaje w jamie ustnej. Dlatego nie należy zasysać śliny z zębodołu i nie pić przez słomkę gęstych napojów. Należy też zachować ostrożność przy kichaniu,
    • nie należy dotykać okolicy pozabiegowej. Obecność nalotu w okolicy rany poekstrakcyjnej jest czymś normalnym i nie powinna stanowić powodu do niepokoju.
  • Do kontaktu z lekarzem dentystą powinno skłonić:
    • pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu,
    • utrzymujące się obfite krwawienie,
    • silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą tabletki przeciwbólowe i które nie zmniejszają się z upływem kolejnych godzin i dni po zabiegu,
    • zaostrzenie uprzednio sukcesywnie łagodniejących dolegliwości bólowych,
    • narastanie obrzęku po upływie trzech dni od zabiegu. Sama obecność obrzęku po takim czasie nie powinna niepokoić, po trzech dobach od zabiegu powinien on jednak stopniowo zanikać. Jeśli rana po usunięciu zęba została zaszyta, to po 7 dniach należy zgłosić się na zdjęcie szwów.

Po zabiegu wybielania zębów nie możesz pić przez dwie godziny! Odstępstwem tu jest woda mineralna, którą możesz pić do woli.

Czym jest biała dieta i jak długo należy ją stosować ?

‘Biała dieta’ to nic innego, jak dieta oparta na składnikach pozbawionych barwników. Aby osiągnąć zamierzony efekt po wybielaniu, musisz unikać produktów, które je zawierają, dlatego, że po zabiegu szkliwo jest odwodnione i bardziej podatne na wchłanianie barwników pokarmowych.

Jak długo dieta powinna trwać?

Zaleca się utrzymywać białą dietę od 3 do 14 dni po zabiegu wybielania zębów. Skąd ten rozdźwięk? Zęby są żywą częścią naszego ciała, więc różnie reagują na wybielanie. U jednych zęby przez 3 dni wykazują większą absorbcję barwników z żywności, a u innych trwa to nawet 14 dni. Najbezpieczniej jest ściśle stosować się do zaleceń przez 14 dni, lecz jeśli to niemożliwe to minimalny okres wynosi 7 dni.

Barwniki spożywcze występują masowo w jedzeniu i piciu. Trudno sprawdzić, które produkty można, a których nie powinno się jeść po wybielaniu zębów. Czytaj skład produktów! Barwniki oznaczone są symbolami E od 100 do 199, kolor biały zaś to tylko E170 (węglan wapnia) oraz E171 (dwutlenek węgla).

Czy tylko sztuczne produkty zawierają barwniki?

Niestety nie. również owoce i warzywa zawierają barwniki tylko, że naturalne. W ciągu tych pierwszych dni po wybielaniu wystrzegaj się szczególnie jagód, wiśni, żurawiny, jeżyn, porzeczek, borówek, kapusty czerwonej oraz marchwi, pomidorów, papryki, kukurydzy, żółtek jaj, buraków, kurkumy, curry, herbaty, kawy, wina, soków i barwionych napoi.

Co można jeść?

  • nabiał,
  • drób i ryby,
  • produkty zbożowe,
  • miąższ kokosa.

Próchnica i jej wpływ na organizm

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy. Polega na demineralizacji części nieorganicznej tych tkanek i skutkuje powstaniem stanów zapalnych. Nieleczona prowadzi do utraty zębów. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej higienie oraz wizytach kontrolnych u stomatologa. Sprawdź ile zyskasz, dbając o piękny i zdrowy uśmiech!

Wpływ zębów na nasz wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie

Fryzura? Makijaż? Kolczyki? Zaufaj nam – to piękny uśmiech jest najlepszą ozdobą twojej twarzy! Zęby stanowią podparcie dla tkanek miękkich twarzy, odpowiedzialnych za prawidłowe proporcje naszych rysów i ich symetrię. Dodatkowo pozwalają na prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów. To bardzo ważny element układu trawiennego. To nie wszystko! Zęby umożliwiają zrozumiałą wymowę i wyraźną dykcję. Warto o tym pamiętać, jeśli marzysz o pracy generującej kontakty z ludźmi oraz pracę zespołową.

Choroby, które wywołuje próchnica

Próchnica jest źródłem nieestetycznego wyglądu oraz dolegliwości bólowych związanych z uszkodzeniem twardych tkanek zęba. Jej następstwa mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym układu krążenia i niewydolności nerek. Próchnica powoduje również nieprzyjemny zapach z ust, który może negatywnie wpływać na bliski kontakt z innymi osobami. Dbając o zdrowe zęby dbasz zatem o komfort swój, jak i swoich bliskich przy okazji rodzinnych uroczystości, wymarzonej randki lub codziennych spotkań z klientami.

Objawy i leczenie próchnicy

Czyż nie jest tak, że najczęściej zdajemy sobie sprawę, z problemu z zębami kiedy dzieje się coś złego, kiedy odczuwamy ból? Niestety wtedy mamy już do czynienia z wysoko rozwiniętym stadium choroby i koniecznie jest podjęcie inwazyjnych środków. Jeśli dojdzie do powstania ubytków próchnicowych, należy zastosować natychmiastowe leczenie, polegające na oczyszczaniu zęba z chorej tkanki oraz uzupełnienia ubytku materiałem zastępczym – wypełnieniem/plombą. Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwala na leczenie drobnych ubytków bez bólu i przykrych doświadczeń!

Jak uniknąć próchnicy?

Morał zatem jest jeden – prościej i przyjemniej jest przeciwdziałać niż leczyć. Profilaktyka próchnicy polega na eliminowaniu rozwoju czynników choroby. Przede wszystkim należy postawić nacisk na odpowiednią higienę. Zęby powinniśmy szczotkować minimum dwa razy dziennie. Warto korzystać z pasty z dodatkiem związków mineralnych i fluoru, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, uboga w cukry proste. Zalecamy, aby biały rafinowany cukier zamienić na ksylitol, który hamuje rozwój bakterii próchnico-twórczych. Pamiętajmy także o częstych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zęby to nasza ozdoba! Dbajmy o piękny i zdrowy uśmiech każdego dnia.

Czym jest ropień zęba?

Ropniem nazywamy komorę wypełnioną ropą i otoczoną tkankami. Ropienie mogą występować praktycznie w całym naszym organizmie, np. wątrobie, płucach, mózgu, na języku oraz zębach. Treść ropna, znajdująca się w komorze, składa się z obumarłych tkanek, komórek bakteryjnych oraz komórek układu odpornościowego. Ropień zęba powstaje w wyniku ostrego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Ze względu na nasilenie objawów chorobowych wyróżnia się trzy rodzaje ropni zębowych:

  • Ropień okołowierzchołkowy jest pierwszą fazą choroby, w której stan zapalny ogranicza się do tkanek okołowierzchołkowych. Pacjent odczuwa silny, pulsujący ból, który nasila się w pozycji leżącej, pod wpływem zmian temperatury oraz podczas nagryzania. Ból może promieniować do ucha, szczęki lub szyi. Czasami pojawia się obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Typowym objawem ropnia okołowierzchołkowego jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu.
  • Ropień podokostnowy jest najostrzejszą fazą zapalenia. Wysięk ropny przedostaje się przez kość wyrostka zębodołowego i dochodzi do odwarstwienia okostnej. Pacjent odczuwa dużo silniejszy, promieniujący również na inne zęby ból. Dziąsło jest mocno zaczerwienione oraz często obrzęknięte. Tej fazie zwykle towarzyszy lekko podwyższona temperatura ciała.
  • Ropień podśluzówkowy jest ostatnim stadium rozwoju ropnia. Powstaje, gdy wysięk ropny przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową. Często dochodzi do samoistnego uwolnienia wydzieliny ropnej do jamy ustnej, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. W tej fazie pacjent odczuwa natychmiastową ulgę w odczuwaniu bólu, ale obrzęk dziąsła się zwiększa. Gorączka nadal się utrzymuje. Pęknięcie ropnia nie oznacza, że wyzdrowieliśmy, proces zapalny nadal zachodzi i może się rozprzestrzeniać.

Wśród objawów towarzyszącym tej dolegliwości wymienić można również: wrażliwość zębów, obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod szczęką, dreszcze oraz zaczerwienienie i obrzęk twarzy,

Ropnie zębów mogą rozwijać się w przedsionku jamy ustnej, na podniebieniu lub od strony językowej.

Pierwsze zagrożenia próchnicą pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Próchnica nieleczona w szybkim tempie prowadzi do zmian miazgi, stanów zapalnych i utraty zębów mlecznych – niestety, ich choroba przenosi się na wyrzynające się zęby stałe. Ząb mleczny różni się budową od zęba stałego: jest mniej odporny na działanie kwasów, szybciej poddaje się próchnicy, która na dodatek przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. Warto pamiętać, że kluczowym momentem jest już etap prenatalny – dentysta powinien wyleczyć matce dziecka wszystkie zepsute zęby, wyeliminować bakterie i ogniska zapalne w przyzębiu i dla bezpieczeństwa lakować oba łuki zębowe. Bakterie chorobotwórcze od matki przedostają się do ciała dziecka i tam kolonizują jego jamę ustną – w ten sposób dochodzi do pierwszego kontaktu dziecka z bakteriami kariogennymi.

Po co ludziom zęby mleczne?

Pierwsza wizyta kontrolna z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce między 6 a 12 miesiącem życia (od 6 miesiąca dziecku zaczynają wyrzynać się zęby mleczne). Jednym z podstawowych błędów, które możemy nawet nieświadomie powielić, jest lekkomyślne traktowanie mleczaków jako zębów przejściowych, które i tak mają niewielki wpływ na zdrowie dziecka.
Wyrzynanie się zębów mlecznych może stanowić przykry widok nie tylko ze względu na częste dolegliwości bólowe, przez które maluch musi przejść, ale również z powodu stanu pojawiających się zębów, które mogą od początku być już opanowane przez próchnicę.

Odpowiedź na pytanie, po co ludziom są potrzebne zęby mleczne, zawarta jest w odpowiedzi na inne pytanie: ile zębów ma człowiek? Otóż u dziecka wyrzyna się zwykle 20 zębów mlecznych:

  • górne pierwsze siekacze mleczne, które pojawiają się ok. 8-12 m-ca życia;
  • górne drugie siekacze mleczne, które pojawiają się ok. 9-13 m-ca życia;
  • górne kły mleczne, które pojawiają się ok. 16-22 m-ca życia;
  • górne pierwsze trzonowce mleczne, które pojawiają się ok. 13-19 m-ca życia;
  • górne drugie trzonowce mleczne, które pojawiają się ok. 25-33 m-ca życia;
  • dolne pierwsze siekacze mleczne, które pojawiają się ok. 6-10 m-ca życia;
  • dolne drugie siekacze mleczne, które pojawiają się ok. 10-16 m-ca życia;
  • dolne kły mleczne, które pojawiają się ok. 17-23 m-ca życia;
  • dolne pierwsze trzonowce mleczne, które pojawiają się ok. 14-18 m-ca życia;
  • dolne drugie trzonowce mleczne, które pojawiają się ok. 23-31 m-ca życia.

Dorosły człowiek ma 32 zęby: aby taka ilość mogła się pojawić, niezbędny jest wzrost samej szczęki. Mówiąc inaczej, zęby stałe pojawiają się najwcześniej od 6 roku życia, po czym stopniowo zastępują mleczaki, mniej więcej do 12 roku życia dziecka.

Jak rosną ludziom zęby mleczne?

Pojawianie się zębów mlecznych ma swoją określoną kolejność (zresztą ich ilość również jest stała), która jest typowa dla rozwoju dziecka.
Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych następuje mniej więcej w okolicy 4-8 miesiąca i są to w ogromnej większości dwa dolne siekacze. W okresie 8-12 miesiąc wyrzynają się górne środkowe siekacze, do około 16 miesiąca pojawiają się kolejne siekacze. Pierwsze zęby trzonowe obserwujemy w okolicach 13-19 miesiąca. W okolicy trzecich urodzin dziecko zwykle może już pochwalić się całym kompletem 20 mleczaków.
Warto zauważyć, że pierwsze zęby są wyraźnie bielsze niż zęby stałe. Pod każdym mleczakiem pojawia się zawiązek “dorosłego” zęba. Szczęka dziecka powiększa się na tyle, by powstało miejsce na szóstki dopiero w okolicy 5-6 roku życia. Wypadanie zębów na większą skalę trwa między 9 a 12 rokiem życia, a pierwsze symptomy luźniej osadzonych mleczaków pojawiają się po czwartym roku życia dziecka (to właśnie wtedy zawiązki zębów stałych zaczynają naciskać na nie od spodu).

Jak dbać o zęby mleczne?

O zęby u dziecka należy dbać jeszcze przed jego urodzeniem – według zaleceń krajowych stomatologów, przyszła matka powinna dwukrotnie w czasie ciąży poddawać się badaniom kontrolnym (drugi raz tuż przed porodem). W trakcie badań klinicznych wykazano, że jeśli matka nie zadba o stan swojego uzębienia, to dziecko będzie zarażone bakteriami S. mutans oraz Lactobaccilus, które odpowiadają za pojawienie się zmian próchniczych.
Mimo spadku intensywności zachorowań na próchnicę w krajach rozwiniętych, okazuje się, że choroba ta ciągle intensywnie atakuje dzieci do trzeciego roku życia. Współcześnie większość lekarzy uważa, że taki stan rzeczy (a więc spadek liczby dorosłych, którzy mają zepsute zęby stałe przy jednoczesnym utrzymywaniu się dość wysokiego poziomu dzieci z próchnicą) jest spowodowany długotrwałym karmieniem butelką i złymi nawykami, takimi jak usypianiem dziecka poprzez karmienie.
W przeciwieństwie do przebiegu choroby u dorosłego, dzieci, u których pojawia się próchnica wczesna, są narażone na ostry jej przebieg, gdzie poszczególne stadia przechodzą w kolejne bardzo szybko, co zwykle kończy się uszkodzeniem miazgi, a w konsekwencji może grozić utratą zęba. O zęby niemowlęcia trudno dbać również z powodu polityki producentów leków, którzy na masową skalę używają cukru jako poprawiacza smaku – w obrocie znajdują się na przykład syropy, które w ponad 60% składają się z samego cukru.

Zęby mleczne a zęby stałe

Zęby mleczne pod względem budowy przypominają stałe, różnią się od nich jedynie szczegółami:

  • obręczą zęba, która otacza jego koronę;
  • mniejszymi i cieńszymi korzeniami;
  • słabo uwidocznioną krzywizną korzenia;
  • resorpcją korzenia, czyli ruchomością poprzedzającą ich wypadnięcie przed zastąpieniem przez zęby stałe.

Warto podkreślić, że mleczaki wypadają w okresie 6-12 rok życia i przez dłuższy czas koegzystują w jamie ustnej dziecka z zębami stałymi – jest to jeden z powodów, dla których nie można zaniedbać higieny zębów mlecznych, ponieważ próchnica zaatakuje z nich zdrowe zęby stałe. Ważną kwestią jest mycie zębów odpowiednią pastą: dawniej uważano, że nadmierna fluoryzacja zębów mlecznych może im zaszkodzić; obecnie wiadomo już, że dzieci w okolicy 3 roku życia mogą już korzystać z pasty z fluorem, jednak jego zawartość nie może przekraczać 300 ppm (oznaczenie znajdziemy na opakowaniu produktu).
Od 8 roku życia dzieci mogą z powodzeniem stosować pasty do zębów dla dorosłych (poza wybielającymi) – widzimy więc, że w tym czasie “dorosła” pasta będzie używana do szczotkowania zarówno zębów stałych, jak i resztek mleczaków. Okazuje się, że u nielicznych osób pojedynczy ząb mleczny może zostać w szczęce do późnej dorosłości – często tacy pacjenci są zmuszeni, by go po prostu wyrwać z korzeniami, nawet, kiedy jest w dobrym stanie.

Warto dbać o zęby mleczne

Bezwzględnie należy dbać o zęby mleczne: ich leczenie powinno obejmować nie tylko koronę, ale w razie potrzeby także korzenie. W skrajnych przypadkach powinniśmy dopuszczać nawet wyrywanie takich zębów, ponieważ mogą one zainfekować pojawiające się zęby stałe (to właśnie tak zwany zębowy aparat stały jest ciągłym obiektem troski stomatologa, który musi myśleć perspektywicznie).
Jeśli zależy nam na dobrym stanie mleczaków – co będzie miało bezpośredni wpływ na zdrowie zębów stałych – powinniśmy ograniczać dziecku słodycze i sztucznie słodzone lekarstwa, regularnie od pierwszego roku życia uczęszczać do stomatologa i uczyć prawidłowej higieny jamy ustnej.

Zadbane i proste zęby nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również ułatwiają właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje się ortodoncja, czyli jedna z dziedzin stomatologii. W leczeniu wad zgryzu oraz zaburzeń w ustawieniu zębów w łukach zębowych bardzo często wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. Ich różne typy umożliwiają dopasowanie odpowiedniego rodzaju aparatu do potrzeb danego pacjenta. Warto zdawać sobie sprawę z tego, dla kogo przeznaczone są aparaty ortodontyczne, jakie są korzyści z ich noszenia oraz jak długo trwa proces korygowania nieprawidłowości zębowych. 

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Istnieją rozmaite powody, dla których warto zdecydować się na profesjonalne leczenie ortodontyczne. Pierwszą, najbardziej oczywistą zaletą noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwość uzyskania pięknego uśmiechu.
Krzywe, nieprawidłowo ułożone zęby mogą stanowić źródło wielu kompleksów. Pacjenci z takim problemem bardzo często zaciskają stanowczo wargi, unikając szerokiego uśmiechu. Warto zatem nosić aparat ortodontyczny, by cieszyć się wyrównanymi, prawidłowo ułożonymi zębami i promiennym, szczerym uśmiechem.
Poza widocznymi efektami estetycznymi, leczenie ortodontyczne ma także bardzo duży wpływ na zdrowie pacjenta. Korygowanie nieprawidłowości zębowych pozwala ograniczyć nadmierne ścieranie się zębów, wywołane, między innymi, wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu.
Co ważne, prawidłowo ułożone zęby ułatwiają właściwe dbanie o higienę oraz zdrowie jamy ustnej – dużo łatwiej jest usunąć z nich resztki pokarmów, docierając do wszystkich zakamarków. W ten sposób można zapobiegać pojawianiu się próchnicy, jak również chorób przyzębia. Wady zgryzu niekiedy są także przyczyną chorób stawu skroniowo – żuchwowego oraz bólów głowy. Zniwelowanie nieprawidłowości zębowych za pomocą aparatu ortodontycznego może pomóc całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych, jeśli były one wywołane zaburzeniami w ustawieniu zębów.

Aparat ortodontyczny – jak zmienia rysy twarzy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne jest w stanie opóźnić procesy starzenia się twarzy. Wady zgryzu bardzo często powodują, że tkanki miękkie ulegają zapadnięciu, na skutek czego dochodzi do zwiotczenia skóry twarzy, a także pogłębienia zmarszczek. Prawidłowo ustawione zęby stanowią wsparcie dla tkanek miękkich, jak również powodują wygładzenie skóry.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wiele osób zastanawia się, jak szybko widać efekty noszenia aparatu ortodontycznego. Warto wiedzieć o tym, że proces korygowania nieprawidłowości zębowych jest długotrwały – zazwyczaj zajmuje około dwóch lat. Jego dokładny przebieg zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju wada będzie poddawana leczeniu.
Co ważne, istnieją dwa główne typy aparatów ortodontycznych – ruchomy oraz stały. Pierwszy z nich jest stosowany zazwyczaj w przypadku dzieci, które nie zakończyły jeszcze procesu wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat ortodontyczny ruchomy pomaga w zmniejszaniu problemów, związanych z ułożeniem zębów, natomiast nie jest on przeznaczony do leczenia bardzo poważnych zaburzeń.

Jak aparat ortodontyczny prostuje zęby?

Bardziej skomplikowane nieprawidłowości zębowe koryguje się za pomocą aparatu ortodontycznego stałego. Umożliwia on, między innymi, zniwelowanie różnego rodzaju wad zgryzu, a także zmianę ułożenia zębów względem siebie. Proces prostowania zębów wymaga od pacjenta cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Aparat ortodontyczny stały wywiera nacisk na poszczególne partie zębów, dzięki czemu sukcesywnie przyczynia się do ich przemieszczenia, prowadząc do ich wyprostowania. Stopniowe przesuwanie zębów wynika z tego, że tam gdzie przemieszcza się ząb zanika tkanka kostna. W miejscu jego poprzedniego ułożenia tkanka kostna zaczyna się nawarstwiać. Powolny proces korygowania nieprawidłowości w ułożeniu zębów jest spowodowany tym, że zanikanie tkanki następuje szybciej niż jej odbudowa.

Kiedy wynaleziono aparat ortodontyczny?

Wbrew pozorom dbanie o stan uzębienia nie jest czynnością charakterystyczną jedynie dla czasów współczesnych. Usuwanie zębów, a także pierwsze próby pozbycia się próchnicy miały miejsce jeszcze przed naszą erą. Warto wiedzieć, że również w tamtych czasach próbowano borować zęby i wypełniać ubytki. Przed naszą erą powstawały także pierwsze protezy zębowe, które miały jedynie pełnić funkcję estetyczną – zdaniem historyków były one wykonywane w VIII w. p. n. e. przez Etrusków.
Pierwszy aparat ortodontyczny został stworzony natomiast w XVIII w. Jego twórcą był francuski chirurg oraz stomatolog – Pierre Fauchard, uznawany za ojca stomatologii. Do korygowania ustawienia zębów służyły mu płaskie metalowe paski o niewielkich rozmiarach, które były mocowane w jamie ustnej pacjenta przy użyciu nici. Co ciekawe, do jego osiągnięć zalicza się również wykonanie prototypu współczesnego fotela stomatologicznego. Kolejni wynalazcy starali się doprowadzić, między innymi, do leczenia wysuniętej żuchwy, przodozgryzów, a także stworzenia aparatu, umożliwiającego zwężenie lub rozszerzenie łuków zębowych.
Na początku XX w. (a dokładniej – w roku 1906) został opracowany cienkołukowy aparat stały. Jego pomysłodawcą był Edward Angle, który jest określany mianem ojca współczesnej ortodoncji. W czasach współczesnych powstały, między innymi, zamki samoligaturujące (zatrzaskowe) stosowane w aparatach oraz aparaty językowe.
Obecnie istnieje możliwość dopasowania aparatu ortodontycznego nie tylko do rodzaju nieprawidłowości zębowych, ale także do preferencji pacjenta. Możliwości współczesnej ortodoncji znacząco zwiększają komfort podczas leczenia.

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

O konieczności założenia aparatu na zęby decyduje lekarz ortodonta. Wskazanie do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku dzieci, pierwszą wizytę u ortodonty, w celu kontroli, warto odbyć w okolicach 7 roku życia.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu, będące wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego, mogą być wrodzone – na przykład genetyczne – lub nabyte. Te drugie najczęściej są konsekwencją niewłaściwych nawyków w dzieciństwie i wynikają z takich czynności, jak: ssanie kciuka, obgryzanie paznokci lub zasysanie policzków. Aparaty ortodontyczne stosowane są, między innymi, w przypadku następujących nieprawidłowości:

    • Tyłozgryz

Wada ta polega na przesunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego dotylnie.

    • Przodozgryz

Przodozgryz to wysunięcie zębów żuchwy względem zębów szczęki doprzednio.

    • Zgryz otwarty

Wada ta polega na niestykaniu się zębów górnych z zębami dolnymi.

    • Zgryz głęboki

Zgryz głęboki występuje wtedy, gdy siekacze górne przykrywają ponad połowę wysokości koron siekaczy dolnych.

    • Stłoczenie zębów

W przypadku tej wady zęby nachodzą na siebie – brakuje im miejsca, by we właściwy sposób ustawić się w łuku zębowym.

    • Szparowatość zębów

Wada ta polega na występowaniu odstępów pomiędzy zębami, które wynikają z tego, że wielkość zębów jest mniejsza od ilości dostępnego miejsca w łuku zębowym.

    • Zatrzymany ząb

W tym przypadku ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, mimo prawidłowego rozwoju.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest przeznaczony do korygowania nieprawidłowości związanych z zębami. Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące ustawienia swoich zębów powinni udać się na konsultację do lekarza ortodonty. Specjalista zadecyduje, czy w tym konkretnym przypadku zachodzi potrzeba założenia aparatu ortodontycznego.
Co ważne, aparaty ortodontyczne nie są przeznaczone tylko dla dorosłych – mogą nosić je nawet dzieci. Jednakże, u osób w wieku od 4 do 12 lat, które posiadają chociaż część zębów mlecznych, stosowane są aparaty ruchome. Zazwyczaj należy zakładać je na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia. Młodzieży oraz osobom dorosłym przeważnie zaleca się założenie aparatu stałego, który jest w stanie skorygować bardziej skomplikowane nieprawidłowości zębowe.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Przeciwwskazaniami do noszenia aparatu ortodontycznego mogą być:

  • choroby związane z obniżeniem odporności organizmu,
  • stany zapalne w jamie ustnej,
  • choroby miazgi zęba,
  • choroba przyzębia,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Aparat ortodontyczny a ciąża

Nieodpowiednim momentem na założenie aparatu ortodontycznego jest ciąża. Leczenie bardzo często wymaga wykonywania zdjęć rentgenowskich, w celu dokonania oceny ustawienia korzeni zębowych. Promieniowanie rentgenowskie może być niebezpieczne dla dziecka, dlatego wykonywanie zdjęć jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży. Poza tym w okresie ciąży mogą występować problemy z dziąsłami, które stają się wrażliwe oraz rozpulchnione. Dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym byłoby utrudnione z powodu krwawiących tkanek.

Który aparat ortodontyczny wybrać?

Intensywny rozwój ortodoncji spowodował, że pacjenci mają do wyboru szereg różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Dzięki temu mogą znaleźć taki, który odpowiada ich osobistym preferencjom. Wybór aparatu musi zostać skonsultowany z lekarzem ortodontą. Będzie on w stanie ocenić, czy w danym przypadku nie ma przeciwwskazań do zastosowania konkretnego typu aparatu.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Wśród aparatów ortodontycznych wyróżnia się dwa główne typy – ruchomy oraz stały. Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer. Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna.
W leczeniu osób, które zakończyły proces wymiany zębów mlecznych, na stałe stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Wyjątkiem jest aparat przezroczysty, który ma formę niewidocznych nakładek. Dopasowywane są one indywidualnie do każdego pacjenta. Tego typu aparat wyjmuje się jedynie podczas jedzenia oraz mycia zębów. Osoby dorosłe mogą także zdecydować się na jeden ze stałych aparatów – wyróżniamy ich następujące rodzaje:

    • Aparaty ligaturowe (tradycyjne)

To standardowe aparaty ortodontyczne. Składają się one z takich elementów, jak: łuki, ligatury (gumeczki) oraz zamki. Oprócz tradycyjnego aparatu z zamkami metalowymi pacjenci mogą także zdecydować się na aparat estetyczny z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, kryształowymi lub szafirowymi. Istnieje również możliwość założenia aparatu antyalergicznego, w którym wykorzystywane są stopy tytanu.

    • Aparaty samoligaturujące

W tego typu aparatach ortodontycznych nie ma ligatur. Występują natomiast zamki – pacjent może zdecydować się na wersję metalową lub estetyczną. Warto wiedzieć o tym, że okres leczenia przy wykorzystaniu aparatu samoligaturującego może być krótszy niż w przypadku aparatu tradycyjnego.

    • Aparaty lingwalne

To aparaty, które składają się z zamków umieszczonych od wewnętrznej strony zębów. Oznacza to, że są one prawie niezauważalne w codziennym życiu. Założenie aparatu lingwalnego może jednak wiązać się z niewyraźnym mówieniem w początkowym okresie leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny – jak się przygotować?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego, jest wizyta u stomatologa. Dentysta powinien skontrolować stan uzębienia pacjenta, wypełnić ubytki oraz wykonać dokładne oczyszczanie – skaling i piaskowanie. Ortodonta zleca również wykonanie zdjęć rentgenowskich, które umożliwią mu ocenę ustawienia zębów. Przed założeniem aparatu ortodontycznego warto wiedzieć, ile kosztuje leczenie oraz jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny – cena

Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ w przypadku pacjentów poniżej 12 roku życia. Warto wiedzieć, że finansowane są jedynie aparaty ortodontyczne ruchome. Przed założeniem aparatu opracowuje się indywidualny plan leczenia, który określa indywidualnie koszt aparatu oraz podaje szacunkowy czas leczenia.
Osoby, które decydują się na założenie aparatu stałego, mają do wyboru dwie opcje: opłacenie aparatu podczas jednej wizyty lub rozłożenie płatności na raty.
Cena aparatu jest uzależniona od jego rodzaju – jeden łuk aparatu metalowego może kosztować około 2 tysiące złotych, natomiast cena w przypadku aparatu samoligaturującego oscyluje wokół 3 – 4 tysięcy za jeden łuk. Pacjent ponosi także koszty wizyt kontrolnych, których cena zaczyna się od 80 zł.

Aparat ortodontyczny czy licówki?

Niewielkie nieprawidłowości zębowe można zniwelować, wykorzystując licówki. To dobre rozwiązanie dla osób z małymi wadami zgryzu, które nie chcą decydować się na długotrwałe noszenie aparatu ortodontycznego i częste wizyty u lekarza ortodonty.
Warto jednak wiedzieć, że licówki nie są w stanie zlikwidować skomplikowanych nieprawidłowości. Dają one przede wszystkim efekt estetyczny – zmniejszenie niewielkiej wady zgryzu jest w tej sytuacji dodatkową zaletą.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Jak jeść z aparatem ortodontycznym?

W początkowym etapie leczenia ortodontycznego pacjent może odczuwać dyskomfort, spowodowany założeniem aparatu. Powinien wtedy spożywać produkty rozdrobnione, między innymi, kremowe zupy, pulpety oraz jogurty.
Przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego należy ograniczyć jedzenie ciągnących się produktów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepianie. Warto zrezygnować z gumy do żucia, lepiących się cukierków oraz karmelu. Pacjenci nie powinni również jeść twardych owoców w całości – najlepiej rozdrobnić je, by ułatwić sobie gryzienie.
W czasie leczenia należy ograniczyć jedzenie orzechów, sucharów, pestek i nasion, które mogą uszkodzić aparat, wyginając łuk lub powodując odczepienie zamków. Dobrze jest także zmniejszyć częstotliwość spożywania produktów barwiących (na przykład kawy i czerwonego wina). Mogłyby one przyczynić się do odbarwiania ligatur.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Pacjenci, rozpoczynający leczenie ortodontyczne, powinni przygotować się na to, że ich zęby będą wymagały dokładniejszej pielęgnacji. Do aparatu ortodontycznego mogą przyklejać się resztki jedzenia, dlatego warto myć zęby po każdym posiłku. W tym celu należy stosować dwie szczoteczki – jedną standardową i drugą, specjalistyczną, przeznaczoną do mycia trudno dostępnych miejsc. Przestrzenie międzyzębowe warto oczyszczać przy wykorzystaniu nici dentystycznej. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, jak i pasty do zębów należy skonsultować z ortodontą.

Kiedy zdejmuje się aparat ortodontyczny?

Długość okresu leczenia ortodontycznego jest zależna od tego, z jakim rodzajem nieprawidłowości zębowych mamy do czynienia. To kwestia indywidualna, którą warto omówić z ortodontą. Jednakże stały aparat ortodontyczny nosi się zazwyczaj około dwóch lat – okres ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy.

Aparat retencyjny

Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest utrwalenie efektów leczenia. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne. Mają one za zadanie utrzymać zęby we właściwym położeniu, które udało się osiągnąć za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparaty retencyjne mogą być zarówno ruchome, jak i stałe. Mogą, na przykład, przyjmować formę drutów, przyklejanych od wewnętrznej strony zębów.
Długość okresu retencji jest zależna od konkretnego przypadku i decyduje o niej lekarz ortodonta. W tym czasie również konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych, podczas których ortodonta będzie mógł zweryfikować, jak długo należy jeszcze korzystać z aparatu retencyjnego.

Aparat ortodontyczny – przed i po

Osoby, noszące aparat ortodontyczny, zazwyczaj nie mogą doczekać się momentu jego ściągnięcia. Powodem może być chęć spożywania ulubionych twardych produktów. Warto zdecydować się na długotrwałe leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego – w wielu przypadkach efekty są spektakularne. Prawidłowo ustawione zęby dodają pacjentom pewności siebie, ponieważ lepiej się prezentują. Po zakończeniu okresu leczenia odczuwa się również zmianę w pielęgnacji jamy ustnej – proste zęby o wiele łatwiej oczyścić, docierając do wszystkich zakamarków.

Współczesna ortodoncja umożliwia uzyskanie pięknego uśmiechu. Pomaga pacjentom w pozbyciu się kompleksów, związanych z wrodzoną lub nabytą wadą zgryzu albo skrzywionymi zębami. Istnienie wielu rodzajów aparatów ortodontycznych powoduje, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie typ. Choć leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na efekty, to warto skorzystać z pomocy ortodonty. Dobrym powodem są nie tylko względy estetyczne, ale również zdrowotne.

Parodontoza – co to jest?

Parodontoza to inaczej zapalenie przyzębia, które dzieli się na cztery typy:

  • dorosłych (najczęściej spotykana choroba przyzębia; występująca u około 70% ludzi; rozwój choroby jest długotrwały, jej oznaką jest początkowo duża ilość płytki bakteryjnej; początki pojawiają się zwykle w okolicach 30 roku życia i dotyczą przede wszystkim trzonowców i siekaczy – finałem choroby jest rozchwianie zębów);
  • szybko postępujące (dotyczy do 5% pacjentów z parodontozą: choroba rozpoczyna się po 20 roku życia; przebiega z zapaleniem dziąseł (odczyn ze stanem zapalnym) oraz z zanikiem kości wyrostka zębodołowego);
  • młodzieńcze (pojawia się około 13 roku życia, jest dolegliwością dotykającą mniej niż 1% chorych; charakteryzuje się szybkim przebiegiem – nawet do pięciu razy szybszym niż w przypadku parodontozy dorosłych – i kończy się szybką destrukcją kości);
  • przed okresem dojrzewania (pojawia się już u dzieci około 4 roku życia).

Wymienione rodzaje parodontozy wskazują jasno, że nie jest to przypadłość o jednoznacznej przyczynie: w większości wypadków jest ona skutkiem nagromadzenia się różnych czynników, niekoniecznie mających katalizator w postaci niewłaściwej higieny jamy ustnej (choć stomatolodzy ostrzegają, że już po czterodniowej przerwie w myciu zębów pojawiają się pierwsze stany zapalne dziąseł).
Zazwyczaj parodontoza jest spowodowana czynnikiem genetycznym i osłabieniem układu odpornościowego. Stąd też nawet u osób, które regularnie szczotkują zęby, choroba może pojawić się niepostrzeżenie. Warto nadmienić, że u osób starszych występuje ona rzadziej niż u młodych czy kobiet w ciąży.

Parodontoza – przyczyny i skutki

Według najnowszych badań parodontoza może być skutkiem działalności bakterii, których nie wiąże się z powodowaniem stanów zapalnych:

  • Selenomonas, gatunek beztlenowych bakterii zwykle o sierpowatym kształcie, u człowieka występujące w jamie ustnej (ich liczebność zależy od stanu zdrowia i diety), związane prawdopodobnie z fermentacją cukrów; jest jedną z bakterii podejrzanych o powodowanie chorób przyzębia;
  • Krętek blady, gatunek spiralnej bakterii, u człowieka odpowiedzialnej m.in. za kiłę;
  • Prevotella, gatunek bakterii beztlenowych, wchodzących w skład mikroflory jamy ustnej; przeniesiona do innych narządów może odpowiadać za nieprawidłowy rozwój płodu czy reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Działalność bakterii przyczyną paradontozy

    Takie podejście do parodontozy pozwala na proponowanie nowych metod jej wykrywania: poprzez oznaczanie konkretnych bakterii, które odpowiadają za pogłębianie się kieszonek zębowych.

    Tradycyjnie za powstanie tej choroby obwinia się przede wszystkim niedostateczne dbanie o stan uzębienia. Według większości specjalistów parodontoza powstaje poprzez zaniedbanie powstrzymywania rozwoju płytki nazębnej, która zajmuje coraz większe obszary zęba i wnika pod dziąsło, powodując tam stany zapalne. Kolejne zapalenia stają się świetną pożywką dla bakterii, które kolonizują powstałe kieszenie przyzębowe, w konsekwencji prowadząc do osłabienia osadzenia zęba i – z czasem – jego wypadnięcia.

    Skutki paradontozy

    Nieleczona choroba powoduje nieświeży zapach z ust, stopniowe chwianie się zębów oraz ich późniejszą utratę.
    Trzeba pamiętać, że wbrew pozorom nawet, kiedy już stracimy osłabiony w ten sposób ząb, to nie oznacza to automatycznie końca kłopotów: niewygojone dziąsło staje się łatwym celem dla dalszej, niszczycielskiej aktywności bakterii.

    Parodontoza – objawy

    Jednymi z pierwszych objawów choroby są nieświeży oddech bądź powtarzające się zapalenia dziąseł. Dolegliwości te są często bagatelizowane. Zapach z ust maskujemy żuciem aromatyzowanych gum bądź specjalnymi odświeżaczami, a zaczerwienione i obrzmiałe dziąsło jedynie obserwujemy, czekając, aż samo wróci do normy, bądź smarujemy popularnym Sacholerm czy przepłukujemy Dentinoxem. Niestety to właśnie pierwsze kroki rozwijającej się parodontozy najłatwiej zatrzymać, o wiele trudniej walczyć z rozwiniętą chorobą.

    Krwawienie z dziąseł

    Kolejnym objawem, który często lekceważymy, jest krwawienie z dziąseł, które zwykle utożsamiamy z używaniem zbyt twardej szczoteczki czy też nieumiejętnym myciem zębów. Kolejnym: uczucie, że ząb (bądź ich większa ilość) jest usadowiony niepewnie lub się chwieje.

    Zapach z ust

    Dodatkowym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest sygnalizowanie przez otoczenie, że zmienił się zapach z naszych ust. Oczywiście, stanem ostatecznym jest stan, kiedy wypadają zęby – jednak zanim to nastąpi, możemy spodziewać się negatywnego wpływu parodontozy na nasz cały organizm. Już dekady temu udowodniono, że aż ¼ chorób serca i układ krwionośnego była spowodowana przez bakterie, które wraz z krwią z dziąseł dostawały się do serca i naczyń krwionośnych. Jednym słowem często, aby zahamować problemy kardiologiczne, należy przyjrzeć się uważniej swojemu uzębieniu – po rozprawieniu się z próchnicą i zapaleniem przyzębia często okazuje się, że leki “na serce” nie są nam więcej potrzebne.

    Parodontoza – czy jest dziedziczna?

    Niestety, trzeba już na wstępie zaznaczyć, że choroba ta jest dziedziczna. Taki stan rzeczy nie oznacza automatycznego wyroku, ale jedynie pewną potencjalność: przy sprzyjających warunkach będziemy mieć tendencje do zachorowań na parodontozę.

    Jednak, jeśli jesteśmy świadomi zagrożenia, możemy się przed nim chronić. Podstawą są regularne wizyty u dentysty, w okresie co najmniej raz w roku; duże znaczenie ma również prześwietlenie zębów (będą na nim widoczne przerwy pomiędzy zębem a kością i pozwolą specjaliście podjąć właściwe leczenie).
    Jeśli zaobserwowaliśmy u rodziców bądź dziadków problemy tego rodzaju, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by nie dopuścić do rozwoju kamienia nazębnego – warto pamiętać, że raz w roku możemy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ściągnąć bezpłatnie kamień. Przy obciążeniu genetycznym warto nie poprzestawać jedynie na bezpłatnym zabiegu i drugi raz w ciągu roku skorzystać z zabiegu komercyjnego. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi piaskowania i lakierowania: piaskowanie usuwa resztki kamienia z najtrudniej dostępnych załamań zęba, a lakierowanie zabezpieczy je przed szybkim ponownym powrotem kamienia.

    Pasta do zębów – przeciwdziałanie zapaleniu zębów

    Poza tym silnym zabezpieczeniem będzie odpowiednia pasta do zębów: jedna z często polecanych, Lacalut Activ, zawiera środki, które mają bezpośredni wpływ na ochronę przed parodontozą (m.in. mleczan gliny, alantoina, bisabolol, chloroheksedryna). Warto pamiętać, że choroba ta dziedziczona jest przede wszystkim w linii matka-dziecko: jeśli więc nasza matka ma problemy z parodontozą, to istnieje, niestety, znaczna szansa, że nie ominą one i nas.

    Parodontoza – jak leczyć?

    Choroby przyzębia charakteryzują się przewlekłym przebiegiem, przez co z jednej strony skazują pacjenta na dużo samozaparcia, niezbędnego do długotrwałego leczenia, z drugiej – niejednokrotnie leczenie słono kosztuje, a każdy miesiąc wymaga wizyty u specjalisty. Stawka jest jednak wysoka: zatrzymanie bądź przynajmniej spowolnienie przebiegu choroby tak, by pacjent jak najdłużej zachował własne uzębienie. W skrajnych wypadkach, kiedy choroba jest już znacznie zaawansowana, celem jest przyniesienie ulgi w bólu oraz opóźnienie wypadania zębów.

    Profilaktyka

    Warto pamiętać, że parodontoza to w pierwszej kolejności profilaktyka, dopiero w drugiej leczenie. Przykład stanowi choćby statystyka Światowej Organizacji Zdrowia, według której aż połowy zachorowań u dzieci można uniknąć poprzez poprawę higieny jamy ustnej.
    Leczenie według wskaźnika periodontologicznych potrzeb (Community Periodontal of Treatment Needs, w skrócie CPITN):

    • w przypadku zdrowego przyzębia i krwawienia z dziąseł po delikatnym zgłębnikowaniu: wystarczy instruktaż higieny jamy ustnej;
    • w przypadku kamienia nazębnego i nawisających brzegów wypełnień oraz kieszonek dziąsłowych do 5,5 mm: poza instruktażem higienicznym należy stosować skaling wraz z usuwaniem nawisów;
    • w przypadku kieszonek dziąsłowych większych niż 6mm: poza instruktażem, skalingiem i usuwaniem nawisów należy stosować leczenie kompleksowe.

    Choroby przyzębia leczy się metodami podstawowymi (czyli niechirurgicznymi), chirurgicznymi, ogólnymi, poprzez korektę zgryzu, unieruchamianie zębów. Współczesna nauka wskazuje jednoznacznie, że w przypadku kieszeni przyzębnych nie przekraczającym 6 mm metody niechirurgiczne są tak samo skuteczne, jak chirurgiczne. Dopiero poważne stadia choroby, z kieszeniami przekraczającymi 6 mm, wymagają interwencji chirurgicznej.

    Parodontoza – do jakiego lekarza?

    Leczenie parodontozy obliguje nas do wizyty u specjalisty periodontologa: warto jednak pamiętać, że ponad połowę zabiegów, związanych z powrotem do zdrowia, może z sukcesem wykonać zwykły stomatolog. Możliwy więc jest następujący scenariusz: korzystamy z konsultacji periodotologicznejw celu właściwego zdiagnozowania problemu, po czym pierwszą część leczenia przeprowadzamy pod kontrolą lekarza dentysty zachowawcy. Jest to możliwe, ponieważ podstawowe leczenie opiera się na:

    • usunięciu złogów nazębnych poddziąsłowych i płytki bakteryjnej;
    • usunięciu martwego cementu korzeniowego;
    • wyrównaniu nawisów wypełnień;
    • wygładzeniu powierzchni korzeni i szyjek zębów (płytka bakteryjna będzie wolniej się odkładać).

    Konsultacja periodontologiczna

    Wyżej wymienione techniki stosuje się dopiero po uprzednim usunięciu kamienia naddziąsłowego, który z powodzeniem może wykonać higienistka stomatologiczna (wspomniany już skaling, piaskowanie i lakierowanie). Dopiero tak przygotowanym uzębieniem zajmuje się periodontolog, który skupia się na złogach poddziąsłowych (ze szczególnym uwzględnieniem usunięcia cementu korzeniowego, który jest siedliskiem całej masy bakterii). Według metodologii periodontologicznych potrzeb leczniczych (CPITN), specjalista periodontolog powinien zajmować się jedynie najtrudniejszymi przypadkami parodontozy, a zdecydowana większość zabiegów może być wykonywana przez stomatologa.

    Trzeba wspomnieć, że w związku z nie do końca jednoznaczną genezą wielu przypadków zapalenia przyzębia (czynniki genetyczne, higieniczne, środowiskowe a nawet związane z płcią czy rasą) powodują w trudnych przypadkach konieczność konsultacji ze specjalistami z innych dziedzin medycyny (choćby immunologów czy genetyków).

    Parodontoza – domowe sposoby

    Podstawowe czynniki, które narażają nas na zapalenie przyzębia, to problemy z próchnicą i gromadząca się płytka nazębna – aby zwiększyć swoje szanse na zduszenie paradontozy w zarodku, powinniśmy zadbać w ramach prewencji o właściwą higienę jamy ustnej, odporność całego ciała i dietę, która nie nadwyręża naszych zębów. W praktyce sprowadzi się to do nauki szczotkowania zębów, dbanie o samopoczucie i okazjonalne przyjmowanie witamin i minerałów oraz dietę ubogowęglowodanową (a przynajmniej ograniczającą cukry proste). Osobnego komentarza wymaga suplementacja koenzymem Q10, który występuje niemal w każdej komórce naszego ciała, a który tracimy nie tylko z wiekiem, ale również poprzez wysiłek fizyczny. Brak tego koenzymu powoduje słabszą regenerację komórek, gorszą przemianę tłuszczy i białek, poprawia dotlenienie komórek i chroni przed wpływem wolnych rodników. To właśnie niski poziom Q10 (a nie brak witaminy) diagnozuje się masowo u osób cierpiących na parodontozę. Suplement ten bez trudu kupimy na własną rękę (recepta nie jest wymagana), jedynym ograniczeniem może być jego cena: środek dobrej i wiarygodnej marki, wystarczający na co najmniej miesięczną kurację o odpowiednim stężeniu, to wydatek około 200 zł.
    W domowym zaciszu możemy walczyć z zapaleniami przyzębia stosując kuracje ziołowe:

    • z kory dębu (niska cena: około 3 zł za 100 gr; powinniśmy stosować ją 2 razy na dobę: zapewnia działanie bakteriobójcze i ograniczające mikrokrwawienia;
    • z kłącza pięciornika (około 6 zł za 100 gr; 2 gr ziół gotujemy przez kwadrans w 100 ml wody; stosujemy do walki ze stanami zapalnymi w jamie ustnej);
    • koszyczek rumianku (ok 12 zł za 100 gr; 2 gr ziół zalewamy wrzątkiem 150-200 ml wrzątku i po kwadransie powoli pijemy, płukając usta; działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

    Należy pamiętać, że leczenie domowe jest skuteczne jedynie w przypadku wczesnego stadium choroby.

    Parodontoza a implanty

    Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kiedy parodontoza pozbawi nas własnych zębów, będziemy mogli zadbać o nasze zdrowie i wygląd, stosując implanty zębowe, to w rzeczywistości kwestia ta nie jest tak jednoznaczna. Oczywiście, estetyka naszego uśmiechu zyskałaby bardzo dużo, jednak implant nie jest w żaden sposób środkiem zaradczym, który pozwoli nam opanować tę przypadłość. Według specjalistów na wszczepionym implancie ciągle będą gromadziły się bakterie, co sprawi, że infekcja przeniesie się na pozostałe zdrowe zęby. Dodatkowo warto pamiętać, że tak jak parodontoza doprowadziła do przemieszczenia i rozchwiania naszych własnych zębów, tak doprowadzi do osłabienia mocowania implantu, który również może nam zwyczajnie wypaść. Jeśli dodamy do tego cenę wstawienia implantu, może okazać się, że narażamy się na potężne wydatki, które przyniosą nam jedynie iluzoryczny spokój.

    Warunkiem koniecznym do rozważenia stosowania implantu jest wyleczenie zapalenia przyzębia i doprowadzenie do zniknięcia zmienionej poddziąsłowo tkanki oraz do zakończenia nawracających stanów zapalnych. Wprowadzenie implantu do kości to jedynie początek drogi, jaki ten tytanowy wkład musi przejść w ludzkim organizmie – kolejne półrocze to adaptacja wkrętu przez kość (zakotwiczenie się implantu w kości).

    Jak widzimy, jeśli zmiany spowodowane przez parodontozę będą zaawansowane, to implant zwyczajnie nie będzie miał miejsca zakotwiczenia. Z drugiej strony choroba, która poczyniła już duże spustoszenie w kości szczęki, musi być zastopowana przez natychmiastowe usunięcie zęba – w takim wypadku tylko po upływie miesięcy, w trakcie których pacjent dbał o prawidłowe odbudowanie szczęki i dziąsła, może starać się o wszczepienie implantu zębowego. Tak wstawiony implant może być niezbędny choćby po to, by proteza miała stabilny punkt zaczepienia.

    Parodontoza – zapobieganie

    Podstawą w profilaktyce parodontozy jest kontrola lekarska: w przypadku agresywnej odmiany tej przypadłości, która dotyka około 10% społeczeństwa, pojawia się ona niezależnie od środków zapobiegawczych czy stosowanej higieny jamy ustnej.

    Kontrola dentystyczna i skaling

    Jedynie kontrola dentystyczna jest w stanie stwierdzić postępowanie choroby. Warto więc przede wszystkim zadbać o regularne wizyty u dentysty, zwłaszcza, jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy wczesnej parodontozy (wrażenie słabszego osadzenia zęba, krwawienie podczas mycia, szybko pojawiający się kamień nazębny). W walce z osadem na uzębieniu niezwykle pomocny będzie skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego z szyjek zębowych. Najbardziej popularnym rodzajem tego zabiegu jest skaling naddziąsłowy (dentysta oczyszcza z kamienia koronę zęba), znacznie rzadziej wykonuje się skaling poddziąsłowy, w którym usunięty zostaje kamień spod dziąsła. Najczęściej wykonuje się ten zabieg, wykorzystując metodę frezowania (mechaniczne odrywanie kamienia poprzez szybko obracający się frez, chłodzony cieczą), metodą ultradźwiękową (skaler ultradźwiękowy) oraz laserową (skaler laserowy) i chemiczną (30% roztwór nadtlenku wodoru).

    Dieta i używki

    Na powstawanie kamienia nazębnego największy wpływ ma dieta i używki – udowodniono, że osoby palące papierosy i pijące dużo kawy i herbaty są o wiele bardziej narażone na kamień niż te osoby, które unikają podobnych używek. Niestety, duże znaczenie ma nie tylko czynnik barwiący, ale również udział bakterii: dieta bogata w węglowodany, zwłaszcza w cukry proste, jest prostą drogą do powstawania kamienia nazębnego. Warto również pamiętać, że kiedy już zauważymy na naszym uzębieniu wspomniane przebarwienia, nie usuniemy ich skutecznie w warunkach domowych – niezbędne będzie piaskowanie bądź skaling w gabinecie dentystycznym.

    Jeśli z przyczyn genetycznych, dietetycznych, zdrowotnych bądź higienicznych znaleźliśmy się w obszarze ryzyka zagrożenia parodontozą, warto stosować jak najszerszą profilaktykę, której naczelnym dezyderatem powinny być coroczne wizyty kontrolne u dobrego stomatologa, dwukrotnie w ciągu roku powinniśmy stosować zabieg skalingu bądź piaskowania, a co kilka lat możemy zrobić pantomogram. Niestety, profilaktyka nie zawsze uchroni nas przed chorobą, ale na pewno zabezpieczy przed utratą zębów, bólem i potencjalnymi zagrożeniami dla innych narządów, zwłaszcza serca.

  •  

Co to jest grzybica jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej (inaczej: kandydoza jamy ustnej, drożdżyca jamy ustnej, grzybica gardła) jest jedną z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. Stanowi powierzchowne zapalenie błon śluzowych wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Chociaż drobnoustroje te bytują na błonach śluzowych u znacznej części populacji, tylko niektóre osoby doświadczają objawów tego schorzenia.

Grzybica jamy ustnej jest chorobą, która występuje w dwóch postaciach klinicznych: ostrej i przewlekłej. Z uwagi na czas trwania objawów, wyróżnić można:

  • kandydozę ostrą rzekomobłoniastą – występuje zarówno u niemowląt (w postaci charakterystycznych pleśniawek), jak i osób dorosłych (tutaj często nie daje żadnych objawów)
  • kandydozę ostrą zanikową (inaczej rumieniowa, poantybiotykowa) – cechą charakterystyczną są obszary zanikania prawidłowej błony śluzowej
  • kandydozę przewlekłą rzekomobłoniastą – typowe jest utrzymywanie się objawów choroby przez dłuższy czas
  • kandydozę przewlekłą zanikową – obejmuje protetyczne zapalenie jamy ustnej, zapalenie kącików ust, romboidalne zapalenie języka; często jest skutkiem długotrwałej doustnej antybiotykoterapii
  • kandydozę przewlekłą rozrostową – najczęściej występuje u osób palących papierosy (głównie mężczyzn po 30 roku życia).

Natomiast w zależności od zasięgu, kandydoza jamy ustnej może mieć charakter:

  • pierwotny – typowe są zmiany obejmujące wyłącznie obszar jamy ustnej
  • wtórny – zmiany pojawiają się nie tylko w jamie ustnej, ale rozprzestrzeniają się na błony śluzowe i skórę innych części ciała.

W leczeniu grzybicy jamy ustnej ważne jest rozpoznanie. Dlatego w razie niepokojących zmian, należy zgłosić się do specjalisty.

Co wywołuje grzybicę jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej jest chorobą wywoływaną przez saprofityczne drożdżaki z rodzaju Candida – głównie Candida albicans. Bytują one w jamie ustnej nawet 50% osób dorosłych i 65% dzieci.
Nie u każdego jednak dochodzi do wystąpienia objawów choroby.
Z czego to wynika? Okazuje się, że kandydoza jest schorzeniem, które pojawia się na skutek wystąpienia pewnych czynników sprzyjających.

Czynniki sprzyjające grzybicy jamy ustnej

  • Obniżona odporność

Drożdżyca jamy ustnej najczęściej atakuje osoby, u których stwierdzono zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego – zarówno nabyte (np. AIDS), jak i wrodzone (np. PGA). Choroba może rozwijać się również po infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

  • Zaburzenia metaboliczne i hormonalne

Kandydoza pojawia się często u osób ze stwierdzonymi zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą) lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej (np. choroby tarczycy, niedoczynność nadnerczy, nadczynność przytarczyc).

  • Niewłaściwa dieta i niedobory składników odżywczych

Grzybica jamy ustnej może być następstwem stosowania niewłaściwej diety, która prowadzi do niedoborów takich składników odżywczych jak np. kwas foliowy, żelazo, witamina C.

  • Przyjmowanie niektórych leków

Zwiększone zachorowanie na kandydozę obserwowane jest u pacjentów przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki, cytostatyki, kortykosteroidy.

  • Fizjologiczne czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka grzybicy jamy ustnej zalicza się również: okres noworodkowy, ciążę, grupę krwi 0, wiek powyżej 50 lat (dotyczy kobiet), palenie papierosów.
Warto przy tym podkreślić, że grzybicze zapalenie jamy ustnej bardzo rzadko jest następstwem zakażenia egzogennego.

Grzybica jamy ustnej a zęby

Drożdżyca jamy ustnej – z uwagi na miejsce występowania – może mieć ścisły związek z zębami.
Wśród przyczyn grzybicy języka (określanej również jako grzybica gardła) wymienić można m.in.:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej
  • zmianę flory bakteryjnej w ustach
  • stany zapalne błony śluzowej
  • mechaniczne mikrourazy zębów
  • dietę obfitującą w węglowodany – cukier jest nie tylko pożywką dla bakterii próchniczych, ale również drożdżaków
  • ubytki próchnicze w zębach
  • obecność kieszonek dziąsłowych.

Są to główne czynniki, które sprzyjają rozwojowi drożdżaków Candida, wywołujących nieprzyjemne objawy chorobowe – z białym nalotem na języku oraz nieprzyjemnym zapachem z ust na czele.

Kandydoza u osób starszych

Warto przy tym podkreślić, że dość częstą przyczyną kandydozy jamy ustnej u osób starszych są uszkodzenia błony śluzowej. Dochodzi do nich m.in. na skutek nieprawidłowo dopasowanych protez zębowych. Następstwem uszkodzeń jest tzw. protetyczne zapalenie jamy ustnej, które stanowi postać kandydozy przewlekłej zanikowej. Choroba objawia się występowaniem zmian rumieniowych (mniej lub bardziej rozległych) – ograniczających się do miejsca kontaktu z czynnikiem drażniącym lub pojawiających się na całej błonie śluzowej. W miarę rozwoju choroby mogą wystąpić zmiany przerostowe, które będą wymagać interwencji chirurgicznej.

Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny, zasadne wydaje się być stwierdzenie, że… zdrowie zaczyna się od zębów.
Wystarczy niewłaściwa higiena jamy ustnej czy nieleczona próchnica, aby bytujące w jamie ustnej drożdżaki zasiały spustoszenie, prowadząc do powstania poważnych zmian.

Grzybica jamy ustnej – jak rozpoznać?

Drożdżyca jamy ustnej jest chorobą, która daje dość typowe objawy. Dzięki charakterystycznym symptomom, schorzenie można szybko rozpoznać i podjąć odpowiednie leczenie.

Objawy ogólne kandydozy jamy ustnej

Ogólne objawy kandydozy to m.in. owrzodzenie jamy ustnej, biały nalot na języku (tak manifestuje się m.in. grzybica jamy ustnej u dziecka w okresie noworodkowym), nieprzyjemny zapach z ust, ból języka, ból dziąseł, wrażenie suchości w gardle.

Warto jednocześnie podkreślić, że niektóre symptomy będą zależeć od tego, jakim rodzajem kandydozy osoba chora ma do czynienia. I tak:

  • grzybica ostra rzekomobłoniasta – u noworodków objawia się miękkimi wykwitami przypominającymi zsiadłe mleko (tzw. pleśniawki), zaś u dorosłych występują kożuchowate zmiany
  • kandydoza przewlekła rzekomobłoniasta – objawia się kożuchowatymi wykwitami (jak w grzybicy o ostrym przebiegu), jednak zmiany mają tendencję do krwawienia przy próbie usunięcia i utrzymują się znacznie dłużej
  • kandydoza ostra zanikowa – manifestuje się występowaniem czerwonych plam, zanikiem brodawek nitkowatych, bólem oraz uczuciem suchości w gardle
  • drożdżyca przewlekła rozrostowa – objawia się występowaniem białawych grudek i płytek wyraźnie odgraniczonych, których nie da się usunąć.

Objawy kandydozy przewlekłej zanikowej są dość zróżnicowane – zależą od postaci:

  • protetyczne zapalenie jamy ustnej – typowe są zmiany rumieniowe, które z czasem przekształcają się w zmiany przerostowe (bolesne grudki na podniebieniu)
  • zapalenie kącików ust – typowe są pęknięcia i krwawienia, które mogą prowadzić do powstania ziarninowej nadżerki
  • romboidalne zapalenie języka – dochodzi do zaniku brodawek nitkowatych, a na powierzchni mogą pojawić się guzki z tendencją do twardnienia.

Rozpoznanie grzybicy jamy ustnej następuje po analizie objawów. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, wówczas specjalista pobiera materiał ze zmian patologicznych. Po przeprowadzeniu badań mykologicznych można postawić trafną diagnozę i opracować odpowiedni plan leczenia.

Jak leczyć grzybicę jamy ustnej?

Drożdżycy jamy ustnej nie można bagatelizować – nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie w przypadku osób o obniżonej odporności może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia na cały organizm i zaatakowania wielu ważnych narządów, np. żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego czy odbytnicy.

Leczenie ogólne grzybicy powinno być poprzedzone badaniem mykologicznym z antymykogramem – pozwoli to zastosować wyłącznie te leki, na które drożdżaki nie wykazują oporności.

Leczenie miejscowe grzybicy jamy ustnej

  • Leczenie miejscowe to zazwyczaj pierwszy etap walki z drożdżycą. Odpowiednio dobrane leki pozwalają nie tylko na pozbycie się uciążliwych objawów, ale przede wszystkim na wyeliminowanie przyczyn schorzenia.
    W przypadku grzybicy jamy ustnej u dorosłych stosuje się takie leki działające miejscowo, jak np.:
    • fiolet goryczki 1% – wodny roztwór do pędzlowania jamy ustnej
    • chloroheksydyna 0,2% – roztwór do płukania jamy ustnej
    • magistralne preparaty np. z płynem Lugola, nystatyną – do pędzlowania jamy ustnej
    • nystatyna – proszek do przygotowania zawiesiny
    • mikonazol – żel lub tabletki adhezyjne podpoliczkowe
    • klotrimazol – krem do stosowania na miejsca zmienione chorobowo.

    Jeżeli kandydoza ma postać zapalenia kącików ust, wówczas specjalista może przepisać kremy przeciwgrzybicze i steroidowe, np. z ketokonazolem, klotrimazolem, hydrokortyzonem.
    Sposób stosowania oraz dawkowanie ustala lekarz.

Leczenie ogólne grzybicy jamy ustnej

  • Leczenie ogólne przeprowadza się przede wszystkim u pacjentów niereagujących na leczenie miejscowe oraz u osób z obniżoną odpornością w sytuacji ciężkiego przebiegu choroby.
    Najczęściej podaje się takie leki jak: flukonazol, worykonazol, intrakonazol, amfoterycyna, kaspofungina. O dawkowaniu decyduje lekarz, uwzględniając interakcje przyjmowanych leków.

Grzybica jamy ustnej – do jakiego lekarza?

Grzybica niejedno ma imię – może dotyczyć owłosionej skóry głowy, skóry gładkiej, pachwin, stóp, paznokci czy jamy ustnej. Podczas gdy z objawami skórnymi większość osób udaje się do dermatologa, tak wątpliwości może budzić specjalista, który pomoże uporać się z owrzodzeniami jamy ustnej pojawiającymi się w przebiegu grzybicy języka / grzybicy gardła.

Jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy wskazujące na drożdżycę jamy ustnej, gabinet dermatologiczny nie jest właściwym kierunkiem. W przypadku tego rodzaju kandydozy musisz umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak wybrać taką placówkę, w której będzie przyjmował dentysta specjalizujący się w periodontologii.

Periodontolog – w czym się specjalizuje ten lekarz?

Periodontolog jest stomatologiem, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. W zakresie jego kompetencji leży przede wszystkim leczenie skutków paradontozy oraz wszelkich chorób rzutujących negatywnie na dziąsła. Praca periodontologa jest jednak znacznie szersza, obejmując leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego warto się do niego zgłosić zarówno w przypadku występowania aft, liszaja płaskiego, jak i grzybicy jamy ustnej. Szybkie rozpoznanie oraz odpowiednio dobrany plan leczenia periodontologicznego przyniesie natychmiastową poprawę. Stomatolog uwzględnia przy tym przyczyny choroby – dzięki czemu walka z kandydozą nie jest wyłącznie leczeniem objawowym.

Periodontolog nie tylko leczy grzybicę, ale także edukuje w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz podejmuje działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko nawrotów choroby.

Leczenie grzybicy jamy ustnej domowymi sposobami

Chociaż stosowanie leków ogólnych i miejscowych jest główną metodą leczenia grzybicy jamy ustnej, można wprowadzić leczenie domowe – jako formę uzupełnienia kuracji. Istnieje bowiem wiele produktów, które wykazują właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Produkty o właściwościach antybakteryjnych

  • Czosnek – nazywany naturalnym antybiotykiem pomaga wyeliminować przyczyny choroby. Spożywanie 2-4 ząbków dziennie może doprowadzić do zredukowania objawów.
  • Olejek z drzewa herbacianego – może być wykorzystany do sporządzenia domowych płukanek gardła. Kilka kropli olejku dodaj do szklanki z wodą i płucz gardło kilka razy dziennie.
  • Olej z oregano – zawarty w nim karwakrol hamuje namnażanie się drożdżaków oraz działa antybakteryjnie. Wystarczy zmieszać kilka kropli oleju z oliwą z oliwek i tak powstałą mieszanką smarować zmienione chorobowo miejsca.
  • Żel aloesowy – słynie ze swoim właściwości bakterio- i grzybobójczych. Wystarczy niewielką ilością żelu posmarować zmiany chorobowe.
  • Olej kokosowy – dzięki zawartości cennych kwasów tłuszczowych, działa antybakteryjnie. Eliminuje też drożdżaki, ograniczając powstawanie zmian. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego.
  • Sok żurawinowy (niesłodzony) – jest polecany z uwagi na zawartość składników przeciwbakteryjnych; pij go 2-3 razy dziennie.

Jeśli chodzi o leczenie domowe, pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju płukanki. Poza olejkiem z drzewa herbacianego, sprawdzają się m.in. preparaty na bazie wody utlenionej, roztworu nadmanganianu potasu, jodyny, kwasu bornego.

Dieta w walce z grzybicą jamy ustnej

W walce z grzybicą jamy ustnej istotną rolę odgrywa dieta. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć przede wszystkim alkohol, białą mąkę (i produkty z niej przyrządzane), słodycze i produkty zawierające cukier, a nawet owoce. Warto natomiast wprowadzić warzywa będące źródłem m.in. witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, cynku.

Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej?

Drożdżyca jamy ustnej jest chorobą, której da się uniknąć. Można także zapobiec jej nawrotom. Wystarczy zmiana dotychczasowych nawyków – takich, które sprzyjają negatywnemu działaniu drożdżaków z rodzaju Candida.

Jeżeli chcesz zmniejszyć do minimum ryzyko grzybicy języka, warto wdrożyć kilka istotnych zasad.

  • Odpowiednia higiena jamy ustnej

Poprzez utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej należy rozumieć: częste mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku), stosowanie nici dentystycznych, prawidłowe szczotkowanie uzębienia (tak, by nie przyczynić się do odsłonięcia szyjek zębowych), stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.
O szczególną higienę muszą zadbać osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne.

  • Regularne wizyty stomatologiczne

Systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym pozwolą na wykonywanie prostych zabiegów higienizacyjnych, takich jak np. skaling, piaskowanie, fluoryzacja.

  • Natychmiastowe leczenie próchnicy

Próchnica jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej u dzieci i dorosłych. Aby nie dopuścić do rozwoju drożdżaków, należy rozpocząć leczenie w momencie pojawienia się nawet niewielkich ubytków.

  • Dieta niskowęglowodanowa

Jeżeli masz tendencję do kandydozy, przejdź na dietę niskowęglowodanową. Ogranicz przede wszystkim spożycie cukrów prostych, picie alkoholu.
Zadbaj przy tym o uzupełnianie niedoborów witaminy C, kwasu foliowego, żelaza oraz innych składników odżywczych zmniejszających ryzyko rozwoju owrzodzeń jamy ustnej.

  • Zadbaj o odpowiednią protezę

Jeżeli podejmujesz leczenie protetyczne i masz tendencję do zakażeń grzybicą jamy ustnej, skorzystaj z usług sprawdzonego i rekomendowanego protetyka. Dobór odpowiedniej protezy pozwala zmniejszyć ryzyko kandydozy.

Lekarz periodontolog, do którego zgłosisz się w celu leczenia drożdżycy jamy ustnej, poinformuje Cię również poinformuje Cię również o wszystkich elementach działania profilaktycznego.

Grzybica jamy ustnej jest chorobą, której można uniknąć i którą można skutecznie leczyć.
W razie wystąpienia niepokojących objawów jak najszybciej skontaktuj się z dentystą periodontologiem.
W okresie oczekiwania na wizytę możesz zastosować leczenie domowe – najlepiej po uprzedniej (choćby telefonicznej) konsultacji ze stomatologiem. Postępując zgodnie z wytycznymi i kontynuując przyjmowanie leków nawet po ustąpieniu objawów, masz szansę na całkowite wyeliminowanie przyczyny schorzenia oraz ograniczasz ryzyko ponownego pojawienia się grzybicy języka i całej jamy ustnej.

Szczoteczki do zębów. Która lepsza: zwykła elektryczna czy soniczna?

Wydać na szczoteczkę soniczną 500 zł czy 10 zł na zwykłą? Płukać usta wodą czy tylko wypluć pastę? Kręcić szczotką kółka czy tylko wymiatać? Pytania o technikę mycia zębów.

Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów?

DR NATALIA LEWKOWICZ: Szczoteczka to tylko część sukcesu do prawidłowej higieny jamy ustnej. Najlepsza szczoteczka używana w nieumiejętny sposób nie pomoże nam dobrze zadbać o zęby i odwrotnie: każda szczoteczka, której prawidłowo używamy, może być bardzo skuteczna.

Szczoteczka soniczna to ostatni krzyk mody. Co to takiego?

– To, prościej mówiąc, szczoteczki dźwiękowe. Mechanizm ich działania polega na tym, że fala emitowana przez dźwięk wzbudza drgania we włóknach szczoteczki. Jednocześnie wprawia w ruch cząsteczki wody czy raczej śliny pomieszanej z pastą. W płynie tworzą się mikrobąbelki, które uderzając w powierzchnię zębów, skutecznie usuwają płytkę nazębną. W teorii dzięki mikrobąbelkom możemy doczyścić miejsca, do których nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki, czyli przestrzenie międzyzębowe.

W teorii?

– Tak, bo większość opublikowanych badań klinicznych nie wykazuje znacznych różnic między skutecznością czyszczenia szczoteczką manualną, elektryczną i soniczną.

Jak to możliwe, skoro szczoteczka soniczna wytwarza około 30 tys. ruchów na minutę, elektryczna – około ośmiu tysięcy, a manualna – wiadomo, tyle, ile jesteśmy w stanie wykonać?

– A jednak. Dotarłam do badań mówiących, że jednorazowe zastosowanie szczoteczki sonicznej jest w stanie usunąć 10 proc. więcej płytki niż szczoteczka manualna. Nie jest to więc gigantyczna różnica, która przesądzałaby o tym, że taka szczoteczka jest zdecydowanie lepsza. Co więcej, w kilku innych badaniach dowiedziono, że szczoteczki elektryczne, które wykonują ruchy w dwóch płaszczyznach: obrotowy, inaczej nazywany oscylacyjno-rotacyjnym, oraz pulsacyjny, są skuteczniejsze od szczoteczek sonicznych. Z badań wynika, że jeśli odpowiednio przyłożymy szczoteczkę i wykonamy właściwe, precyzyjne ruchy, to zęby wcale nie potrzebują tych 30 tys. drgań.

Nie ma więc znaczenia, jakiej szczoteczki używamy?

– Nie do końca. Szczoteczkę należy dobrać w zależności od tego, czy mamy zdrowe dziąsła, czy nie. Trzeba wziąć pod uwagę, czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego, recesji dziąseł, obnażonych korzeni zębowych, zapalenia przyzębia. Ważna jest np. twardość szczoteczki.

Mówi się, że szczoteczki soniczne lepiej chronią dziąsła i są delikatniejsze dla zębów.

– Na pewno są mniej abrazyjne, co oznacza, że w mniejszym stopniu ścierają naturalne substancje, które są na zębach. Mniej urazowo działają też na dziąsła, bo dzięki mikrobąbelkom czyszczą w sposób mniej inwazyjny. To możemy tym szczoteczkom zaliczyć na plus. Co nie znaczy, że odpowiednio dobraną, miękką szczoteczką manualną czy elektryczną nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać nawet o uszkodzone dziąsła.

Panuje też opinia, że szczoteczki soniczne są najlepsze dla osób z implantami, aparatami ortodontycznymi i protezami.

– Teoretycznie tak, ale nie ma żadnego naukowego dowodu, żeby w jakiejkolwiek grupie pacjentów tego typu szczoteczki dawały diametralnie lepszy efekt. Czytałam badania opublikowane w zeszłym roku, w których porównywano skuteczność higieny u pacjentów z aparatami ortodontycznymi. Nie było praktycznie żadnej różnicy, czy używali szczotki sonicznej, elektrycznej czy manualnej.

Mówi pani, że najważniejsza jest prawidłowa technika mycia. Prawidłowa, czyli jaka?

– Uważam, że dobrze byłoby, gdyby każdy zwrócił się o instruktaż do swojego stomatologa lub higienistki. Pacjenci często pomijają przy szczotkowaniu pewne powierzchnie zębów. Lepiej oczyszczamy te dobrze dostępne, czyli zewnętrzne, fachowo nazywane wargowymi i policzkowymi, a gorzej wewnętrzne, czyli językowe i podniebienne.

Często też układają włosie szczoteczki pod nieodpowiednim kątem. Nieraz trafiali mi się pacjenci, którym zwracałam uwagę na niedostateczną higienę jamy ustnej i w odpowiedzi słyszałam: ‘Niemożliwe, mam przecież szczoteczkę elektryczną lub soniczną’. Nie ma co liczyć na to, że nowoczesna szczoteczka za 500 zł wszystko za nas załatwi. Instruktaż przyda się każdemu niezależnie od tego, jakiego sprzętu używa. 

Zanim wszyscy pójdziemy na naukę do gabinetu, możemy powiedzieć, jakie są ogólne zasady dobrego szczotkowania? Pamiętam z dzieciństwa, że mam czyścić zęby ruchami okrężnymi.

– Właśnie dlatego, że ruchy okrężne polecane są tylko dzieciom – jako osobom o stosunkowo małej sprawności manualnej – jako najprostsze do wykonania. Dorośli powinni od nich odejść, bo dla nich ruch od korony zęba do dziąsła, czyli z dołu do góry, który robimy, zataczając kółka, może być szkodliwy. Dorośli powinni myć zęby dwiema metodami. Pierwsza to metoda wymiatająca. Szczotkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, lekko dociskamy i wykonujemy ruch wymiatający zawsze od dziąsła w kierunku korony. Taki ruch trzeba powtórzyć około pięciu razy w jednym miejscu.
Tą metodą jednak niezbyt dokładnie wyczyścimy okolice przydziąsłowe, stąd zaleca się stosowanie jeszcze drugiej metody, która jest ważna zwłaszcza dla osób mających jakiś problem z dziąsłami. To metoda wibracyjna polegająca na tym, że szczoteczkę – wciąż ustawioną pod kątem 45 stopni – dociskamy tuż przy dziąśle i wykonujemy bardzo krótki, wibrujący ruch poziomy, niemal w miejscu. Jeśli chodzi o powierzchnię żującą, czyli górę zębów dolnych i dół zębów górnych, to tu wystarczy czyszczenie ruchem poziomym przód tył.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna wymaga odpowiedniej techniki?

– Tak, w ich przypadku również trzeba ułożyć szczoteczkę odpowiednio, czyli pod kątem 45 stopni. W przypadku szczotki sonicznej nie trzeba wykonywać już żadnych specjalnych ruchów poza przesuwaniem jej główki, przy szczoteczce elektrycznej należy wykonywać delikatny ruch wymiatający.

Co z nieszczęsnymi, trudno dostępnymi przestrzeniami międzyzębowymi?

– Żadna szczoteczka nie jest dobra w dokładnym ich oczyszczaniu. Stąd konieczne jest używanie dodatkowych przyborów, czyli nici lub specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Nitkowanie wystarczy zrobić raz dziennie, najlepiej przy okazji wieczornego szczotkowania.

Przed czy po nim?

– To nie ma znaczenia, chyba że stosujemy nić woskowaną. Ona powinna być używana po myciu zębów, bo jeśli użyjemy jej przed, to warstwa wosku może utrudnić dotarcie fluoru zawartego w paście do przestrzeni międzyzębowych.

Czyścimy język?

– Owszem. Budowa języka, czyli obecność różnego rodzaju brodawek, może powodować namnażanie się drobnoustrojów, czyli bakterii oraz grzybów rodzaju Candida. Dlatego dobrze dwa razy dziennie język oczyścić, czyli wykonać szczoteczką kilka ruchów wymiatających.

Czy święty standard dwóch minut szczotkowania wciąż obowiązuje? Podobno szczoteczką soniczną można robić to krócej.

– Nie potwierdzam tego. Zalecenia mówią o dwóch minutach również w przypadku szczoteczki sonicznej. Taki czas wystarcza osobom bez żadnych aparatów, stanów zapalnych i innych utrudnień. Osoby mające jakieś kłopoty czy przeszkody powinny myć zęby nawet do trzech minut.

Zęby myjemy dwa razy dziennie czy po każdym posiłku?

– Wystarczy dwa razy dziennie, zbyt częste szczotkowanie przyczynia się do kłopotów. My, stomatolodzy, w ostatnich latach widzimy nową grupę pacjentów – to ludzie raczej dość młodzi, którzy chcą mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech – popadających w przesadę i myjących zęby zbyt często i zbyt długo. Takie nadmierne mycie, często zbyt twardą szczoteczką, prowadzi do cofania się dziąseł i odsłaniania szyjek oraz korzeni zębowych, w których mogą się pojawiać ubytki. Zamiast myć zęby kilka razy dziennie, dobrze jest po posiłkach przepłukiwać usta wodą.

Producenci past do zębów ścigają się, która pasta lepiej wybiela i ma więcej czynnych substancji. Czy tak silne środki można stosować bez ograniczeń?

– Pasty wybielające rzeczywiście zawierają więcej czynnych składników, czyli lepiej doczyszczają osady, ale z drugiej strony są bardziej abrazyjne, bardziej ścierają szkliwo, zębinę czy cement korzeniowy. Powinny być stosowane okazjonalnie, na pewno nie są to preparaty do codziennego użytku. Nadużywane mogą powodować nadwrażliwość zębów, a przy długim stosowaniu mogą się nawet pojawić ubytki w okolicy przyszyjkowej.

Okazjonalne stosowanie oznacza raz na tydzień czy przez dwa tygodnie na kwartał?

– Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć, bo nie znam badań, które by mówiły, jakie jest bezpieczeństwo stosowania takich past. To też w dużej mierze kwestia indywidualna u poszczególnych osób. Swoim pacjentom powtarzam, że lepiej raz na pół roku wykonać profesjonalną higienizację zębów w gabinecie, kiedy w sposób delikatny i dokładny można usunąć osad i kamień, niż łudzić się, że pozbędziemy się go mocnym szorowaniem silnymi środkami, co ostatecznie może być dla zębów bardzo szkodliwe. 

Są opinie, że fluor jest szkodliwy i lepsze są pasty bez niego.

– Przeciwpróchnicze działanie fluoru zawartego w pastach jest udowodnione na bardzo dużej liczbie badań populacyjnych. Wiemy, że odkąd takie pasty wprowadzono do powszechnego użytku, w bardzo wielu krajach udało się uzyskać znaczącą redukcję próchnicy. Korzystne działanie fluoru jest nie do podważenia.

Pytanie, czy jego nadmiar będzie szkodził. Oczywiście, że tak. Dlatego trzeba pastę stosować z umiarem. Dorosłym wystarczy porcja wielkości dużego ziarna grochu. Ten dwucentymetrowy pasek pasty, który widzimy w reklamach, to zbyt wiele. W trakcie mycia, jeśli mamy w ustach nadmiar piany, odpluwamy.
U dzieci zależnie od wieku musi być stosowana odpowiednia pasta z odpowiednim stężeniem fluoru i należy ją stosować w niewielkiej ilości. U najmłodszych to objętość ziarenka ryżu.

Jak dokładnie należy płukać usta po myciu zębów?

– Jeżeli chcemy, żeby fluor zadziałał jak najskuteczniej przeciwpróchniczo, to w ogóle powinniśmy zrezygnować z płukania ust. Lepiej kilka razy wypluć pastę albo zastosować tzw. oszczędne płukanie: krótko i małą ilością wody. Rezygnacja z płukania zalecana jest zwłaszcza u dzieci. Należy jedynie dopilnować, żeby dziecko dobrze pastę wypluło.

Skoro mowa o dzieciach – kiedy zaczynamy dbać o ich jamę ustną? Po wyjściu pierwszego zęba?

– Jest coś takiego, co nazywa się próchnicą wczesną, nawet u dwuletniego dziecka może być wiele zębów objętych próchnicą, dlatego konieczne jest szczotkowanie od pierwszego ząbka. Na początku można myć go sylikonową nakładką na palec samą wodą. Po pierwszym roku życia należy włączyć pastę z najmniejszym stężeniem fluoru.

Co do czyszczenia ust przed wyrżnięciem się zębów zdania są podzielone. Jedni fachowcy mówią, że dobrze jest dziecko przyzwyczajać do mycia. Inni – że przemywanie gazikiem nawiniętym na palec może powodować powstawanie aft. Moim zdaniem nie jest to konieczne, najgroźniejsze bakterie próchnicotwórcze pojawiają się dopiero wraz z zębami.

Czy przed szczotkowaniem dobrze jest wypłukać usta wodą?

– Tak, po pierwsze pozbywamy się resztek pokarmu, ale ważniejsza rzecz to neutralizacja kwaśnego odczynu w ustach. Po jedzeniu i piciu, szczególnie pokarmów kwaśnych – owoców, soków, napojów gazowanych – nie powinno się od razu przystępować do szczotkowania, lecz odczekać pół godziny, a nawet godzinę. W kwaśnym środowisku szkliwo się rozmiękcza i jeśli wówczas zaczniemy zęby szorować, będziemy nadmiernie ścierać twardą tkankę zęba. Kilkakrotne przepłukanie wodą pozwoli nam zneutralizować kwaśny odczyn i bezpiecznie umyć zęby.

Dieta wzmacnia zęby?

– Po wyrżnięciu się zębów możemy je wzmacniać tylko zewnętrznie, nie ma możliwości, żeby substancje z pożywienia, które dostają się do krwi, działały na już wyrżnięty ząb. W taki sposób to, co się je, działa tylko u dzieci i młodzieży, kiedy zęby są w fazie wyrzynania. U dorosłych substancje działają już tylko na powierzchnię zębów. Wszystkie pokarmy zawierające cukry są szkodliwe, bo bakterie rozkładają je na kwasy. Uczulam na napoje izotoniczne modne wśród osób ćwiczących. Reklamy mówią, że są lepsze niż woda. Dla zębów nie są: mają kwaśne pH i zawierają cukry. Ilość kwaśnych rzeczy dobrze jest ograniczyć.

Lekarze jednak zachęcają, żeby jeść dużo owoców.

– I jedzmy je, ale w ramach posiłków. Niekorzystne jest ciągłe podjadanie, i to dotyczy też owoców. Jeśli mam pod ręką talerz z owocami i co kwadrans coś podjadam albo leję sobie pół szklanki soku, to sobie szkodzę, bo nie robię przerw, podczas których środowisko w jamie ustnej się neutralizuje i dokonuje się remineralizacja szkliwa. Pięć posiłków dziennie, tak jak zalecają dietetycy, to dobry pomysł również dla zębów.

Niedobry wpływ kwaśnych pokarmów można też skutecznie neutralizować produktami nabiałowymi. Dobrze zakończyć posiłek kawałkiem żółtego sera, twarożkiem czy kilkoma łykami mleka.

Guma do żucia pomaga w utrzymaniu higieny?

– Zmienia pH, czyli działa podobnie jak nabiał czy płukanie ust. Gumy mogą też mieć pewne składniki chroniące przed próchnicą, np. ksylitol. Niebezpieczne natomiast jest uzależnienie od żucia. Powinno się to robić 10 do 20 minut bezpośrednio po posiłku, dłuższe żucie niekorzystnie wpływa na napięcie mięśni i pracę stawów oraz powoduje mocniejsze ścieranie się zębów.

Jakie są skutki nieprawidłowego szczotkowania zębów?

– Z jednej strony na skutek demineralizacji dochodzi do powstawania ubytków, czyli próchnicy. Jeśli nie jest odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, może dojść do leczenia kanałowego, czasem nawet do utraty zęba. Niedokładne doczyszczanie powoduje też narastanie płytki i kamienia nazębnego, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, czyli do tego, co potocznie nazywamy paradontozą.

Są też poważniejsze konsekwencje?

– Owszem. Stany zapalne, mimo że miejscowe, potrafią zaszkodzić innym organom, bo pewne czynniki wytwarzane podczas zapalenia krążą w krwiobiegu. Również niektóre szkodliwe bakterie są w stanie przedostać się do niego z okolicy dziąseł. Udowodniono wpływ zapaleń przyzębia na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, czyli choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu. Cukrzyca to kolejna choroba powiązana ze schorzeniami jamy ustnej. Z jednej strony predysponuje do wystąpienia wszelkich stanów zapalnych – z drugiej zapalenie przyzębia utrudnia leczenie cukrzycy.

Lista takich powiązanych z jamą ustną chorób jest dłuższa, tylko nie we wszystkich przypadkach równie dobrze udokumentowano już związki przyczynowo-skutkowe. Są dowody na to, że stany zapalne dziąseł mogą spowodować przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka. U osób starszych, leżących, którym trudniej zadbać o higienę zębów, bakterie z jamy ustnej mogą być aspirowane do płuc, prowadząc do zapalenia płuc, a w konsekwencji nawet do zagrożenia życia.

Dbaj o zęby w ciąży!

Przyszła matka powinna pamiętać, że dbając o własne zdrowie, zapewnia prawidłowy rozwój swojego dziecka. Dowiedziono, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety w ciąży ma wpływ na jej przebieg oraz wzrastanie płodu.

‘Pani doktor, po ciąży to tak mi poleciały zęby…’

Nie jest jednak prawdą, że to dziecko ‘kradnie’ wapń z zębów matki. To zmiana nawyków, związanych z ciążą, powoduje kłopoty:

  1. Skłonność do rozwoju próchnicy wynika ze zmiany ilości i składu śliny. Obniża się pH śliny a zwiększa się zawartość w niej mucyny, na skutek czego staje się ona lepka, co sprzyja przyleganiu bakterii i resztek pokarmowych do powierzchni zębów.
  2. Istotnymi czynnikami odpowiedzialnymi za pojawienie się ubytków próchnicowych są niekorzystne zmiany w zwyczajach żywieniowych oraz higienicznych. Spożywanie produktów węglowodanowych oraz podjadanie między posiłkami głównymi, zwłaszcza słodyczy.
  3. Kobiety w ciąży nierzadko zaniedbują wykonywanie zabiegów higienicznych. Dzieje się tak ze względu na obawę przed nasileniem stanu zapalnego dziąseł objawiającego się krwawieniem podczas szczotkowania lub odruchu wymiotnego podczas oczyszczania najdalej położonych zębów.

Aby właściwie dbać o zdrowie zębów, każda kobieta w ciąży powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Należy używać tylko miękkich szczoteczek do zębów.
  • Szczoteczkę trzeba często wymieniać.
  • Po umyciu zębów należy intensywnie płukać jamę ustną wodą.
  • Warto zastosować dietę bogatą w witaminę C oraz wapń, który wykorzystywany jest do budowy płodu (jeśli w pożywieniu jest go za mało, dziecko czerpie wapń z organizmu matki, co osłabia jej zęby i kości).
  • Po ataku wymiotów należy intensywnie wypłukać jamę ustną wodą, odczekać co najmniej 30 minut zanim umyjemy zęby, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa, które zostało rozmiękczone przez kwasy żołądkowe.

Wędzidełko języka (zwane też podjęzykowym, ponieważ taka jest jego dokładna lokalizacja) to chyba wędzidełko, o którym przeciętny zjadacz chleba wie najwięcej. Ale też najwięcej jest sporów na jego temat. Wędzidełko to trzyma na uwięzi cały język. Jak podaje T. Sioda, ‘jest pozostałością embriologiczną bez użytecznej funkcji w życiu człowieka’**. Konieczność jego podcięcia w razie zaburzeń artykulacji jest wciąż szeroko dyskutowana.

Przeciwnicy zabiegu frenotomii twierdzą, że odpowiednimi masażami wędzidełko można rozciągnąć na tyle, by umożliwić wyrazistą i poprawną artykulację, zwolennicy podcięcia wskazują z kolei nie tylko na trudności artykulacyjne w późniejszym wieku, ale także te w wieku noworodkowym i niemowlęcym, a mianowicie trudności ze ssaniem piersi. Uwięziony nadmiernie skróconym wędzidełkiem język dziecka nie jest bowiem w stanie wyssać mleka z piersi matki, co grozi spadkiem wagi i przejściem na karmienie butelką. Biorąc pod uwagę także fakt, że podcięcie wędzidełka w późniejszym wieku często stanowi dla dzieci i ich rodziców wydarzenie trudne i stresujące, sensowne zdaje się przeszkolenie personelu oddziałów noworodkowych w kierunku oceny długości wędzidełek podjęzykowych – tym bardziej, że wykonanie zabiegu w wieku noworodkowym nie niesie ze sobą ryzyka powikłań (istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu, np. zaburzenia krzepnięcia krwi).

Późniejsze skrócenie wędzidełka

Czym może skutkować skrócenie wędzidełka w późniejszym wieku, jeżeli zabieg nie został wykonany wcześniej? Przede wszystkim, nie pozwalając na uniesienie czubka języka, zaburza wymowę tzw. głosek dziąsłowych (l, sz, ż, cz, dż, r). Przeciwnicy podcięcia uważają, że po odpowiednim treningu języka nawet przy krótkim wędzidełku możliwe jest poprawne wypowiedzenie tych głosek, zwolennicy podcięcia z kolei podkreślają, że kłócenie się z rozwojowym ograniczeniem ruchomości języka wydłuża proces korekty wad wymowy, a także stwarza ryzyko traumy (możliwe jest bowiem pęknięcie wędzidełka podczas ćwiczeń bądź masażu, co jest widokiem dosyć przerażającym, biorąc pod uwagę fakt mocnego ukrwienia tej tkanki). W dyskusji na temat podcięcia pojawiają się jeszcze głosy, jakoby podcięcie groziło tworzeniem twardych blizn, które jeszcze bardziej niż krótkie wędzidełko ograniczają ruchomość języka. W tym miejscu należy podkreślić, że sam zabieg frenotomii nie jest równoznaczny z uwolnieniem języka. Zarówno przed podcięciem jak i po zabiegu logopeda powinien prowadzić z pacjentem odpowiednie ćwiczenia. Nadto konieczność powtórnego podcięcia nie zalicza się do powikłań – czasami istnieje po prostu konieczność podzielenia zabiegu na dwie tury. Niezależnie od tego, jaki sposób terapii wybierzemy, ważne, by zrobić to przy wsparciu specjalisty, któremu ufamy – i my, i dziecko.

Jak dbać o nasze protezy?

Pacjenci użytkujący protezy ruchome mają większe predyspozycje do posiadania stanów zapalnych dziąseł, jak i jamy ustnej oraz do powstawania wszelkiego rodzaju podrażnień np. odleżyn. Sprawdź, w jaki sposób można, a nawet należy dbać o protezy zębowe.

Dlaczego należy dbać o protezę?

Powierzchnia protezy, szczególnie górnej jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Na samej protezie, tak jak i na powierzchni zębów odkłada się płytka bakteryjna. Dodatkowo po jedzeniu, kiedy nie dbamy o higienę, między powierzchnię protezy a błonę śluzową dostaje się pokarm powodujący powstawanie tak zwanych stref, punktów ucisku. Pacjenci zaniedbujący higienę w większym stopniu są narażeni na stany zapalne oraz zdecydowanie częściej mają problemy z grzybicą. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać higienę jamy ustnej. Jak to robić?

7 zasad jak dbać o protezę?

  • Noszenie protezy  przez cały czas nie wpływa korzystnie. Nasza śluzówka też ‘lubi odpocząć’ Wyjmij protezę na co najmniej 6-8 godzin dziennie.
  • Stara metoda trzymania protezy w szklance z wodą powoduje, że jest ona w środowisku wilgotnym, co daje możliwość rozwoju grzybów. Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku.
  • Jak myć protezę? Przede wszystkim nie używamy do tego pasty do zębów. Posiada ona środki ścierne, które zmatowią powierzchnię protezy powodując, że będzie bardziej chropowata i więcej osadów, kawy, herbaty lub kamienia zbierać się może. Mamy dziś na rynku specjalne szczoteczki do czyszczenia protez, jak i specjalne środki, pasty, może być też zwykłe mydło.
  • Raz w tygodniu dobrze jest zastosować tabletki lub pasty np. Corega Tabs, Protefix Higiena – do dezynfekcji protezy. Na pewno nie powinniśmy stosować wody utlenionej. Co prawda dobrze zwalcza bakterie, ale będzie odbarwiać protezę przez utlenianie akrylu.
  • Protezę ruchomą należy wymieniać co 5 lat.
  • To, że jest całkowite bezzębie nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Dziąsła masujemy miękką szczoteczką, aby zwiększyć krążenie krwi. Do języka mamy specjalne drapaczki lub na główce od szczotki jest dodatkowa powierzchnia przeznaczona do języka. Można stosować różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej, ale pamiętaj, że nie wszystkie nadają się do codziennego stosowania… na pewno powie Ci to Twój stomatolog.
  • Lubisz jak proteza dobrze się trzyma? Wszelkie kremy, które poprawiają mocowanie protezy zwiększają Twój komfort ale za to nie wpływają korzystnie na dziąsła. Można je użyć w szczególnych sytuacjach (np. wystąpienie publiczne, randka :D), aby czuć się komfortowo.

Dlaczego nie należy beztrosko tracić zębów?

Utrata zębów wywołuje liczne konsekwencje, nie tylko natury estetycznej. Sprawdź z czym wiąże się utrata zębów, a także dlaczego tak ważna jest ich odbudowa.

Skutki utraty zębów

Zęby podczas gryzienia przenoszą siły na poziomie nawet 7 kg. Przy stracie każdego zęba ta siła rozkłada się na coraz mniejszą liczbę filarów, wiec coraz więcej siły przypada na jednego zęba.

Każdy ząb ma swoją funkcję:

  • siekacze odcinają kęs pokarmowy,
  • kły chwytają pokarm i kawałkują go na mniejsze porcje,
  • przedtrzonowe zaopatrzone są w dwa guzki na powierzchni żującej – zęby te rozgniatają i rozcierają pokarm,
  • trzonowce posiadają na swojej powierzchni wiele guzków. Ich zadaniem jest miażdżenie pokarmu i rozcieranie. Dobrze przygotowany rozdrobniony pokarm jest łatwiejszy do strawienia. Co nie obciąża nam tak układu pokarmowego nie zapominajmy, że proces trawienia cukrów następuje już w jamie ustnej.

Wpływ utraty zęba na zgryz

Z badań wynika, że przy stracie mało widocznego zęba trzonowego, którego bardzo często omijamy, stwierdzamy, że to jest nieistotne, również może zmienić to nasz wygląd zaburzyć wygląd uśmiechu. Stąd nie zostawiaj luki w uśmiechu na dłużej, nawet jeśli jest ona niewidoczna, gdy mówisz, jesz i się śmiejesz. Nie oszukuj się, brak zęba nie wpłynie na Twój zgryz. Gdy tylko zęby wyczują lukę zaczną się przemieszczać. Przemieszczać w stronę ubytku, a to zmieni twój uśmiech. Pacjentom często wydaje się, że ubytek jednego zęba nie ma wpływu na całe nasze uzębienie, zwłaszcza w dojrzałym wieku. A niestety jest to mylne przekonanie. Brak jednego zęba sprawi, ze przesuną się zarówno te najbliższe zęby, jak i kolejne. To w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia osi symetrii. Oś ta przebiega pomiędzy górnymi a dolnymi siekaczami i w prawidłowym zgryzie pokrywa się z rynienką wargową.

Organizm jest tak zaprogramowany, że gdy stracisz zęba w żuchwie (na dole), ząb znajdujący się nad nim, będzie się wysuwał. I odwrotnie, na skutek ubytku w szczęce (na górze), wysuwać zaczną się zęby dolne. Chcesz to sobie wyobrazić? Na pewno kojarzysz pojedyncze, za to bardzo długie zęby w z uśmiechów  prawie bezzębnych seniorów plemion afrykańskich. Konsekwencje dla zdrowia? Wysuwający się ząb bardzo często zaburza zgryz, a więc będziesz narażony m.in. na ścieranie szkliwa zębów sąsiednich. Odsłonięta zębina jest zdecydowanie bardziej narażona na pojawienie się próchnicy.

Utrata zęba a estetyka uśmiechu

Oczywiście nie możemy pominąć aspektów estetycznych. Zanik kości w wyniku utraty zęba to często przyczyna nieodwracalnych zmian w wyglądzie. Zmarszczki wokół ust, zapadające się warki, wysunięta do twarzy broda, która zniekształca profil i odległość między nosem, a wysuniętą do przodu brodą – to tylko przykładowe konsekwencje bagatelizowania zaniku kości.

Utrata zęba a ból głowy

Brak zęba sprawia, że podczas gryzienia i żucia jedzenia zmieni się forma kontaktu zębów np. z płaszczyznowego w punktowy (w przypadku utraty zębów trzonowych). Jednocześnie zostaną wymuszone inne siły w stawie skroniowo-żuchwowym, które będą prowadzić do bólu głowy, a następnie mogą promieniować do ucha. Mogą także spowodować przeskakiwanie w stawie.

Protetyka

Mając na uwadze ww. konsekwencje utraty zębów, nie należy bagatelizować tego problemu. Gdy doszło do utraty zęba lub konieczne będzie usunięcie zęba, z pomocą mogą przyjść nam zabiegi protetyczne, które pozwolą nam na uzupełnienie braków zębowych. Wstawienie protezy, korony czy mostka może na nowo przywrócić nam naturalny uśmiech i uchroni nas przed licznymi negatywnymi konsekwencjami.

Czy wybity ząb można uratować? Tak! Zobacz, ile masz czasu na uratowanie zęba i w jaki sposób należy go przetransportować, aby była możliwość osadzenia go w zębodole i odratowania.

Czy jest ratunek dla wybitego zęba?

A co jeśli Twoje dziecko bądź Ty podczas uprawiania sportu wybijesz sobie zęba? Nie jest jeszcze za późno!

Istnieje duża szansa na uratowanie naszego zęba. Przede wszystkim musisz znaleźć zgubiony ząb i zapewnić mu odpowiednie miejsce, środowisko w którym dostarczysz go do gabinetu stomatologicznego. Największe prawdopodobieństwo uratowania zęba będzie jeśli zapewnimy mu wilgotne środowisko.

Jak i w czym przetransportować wybity ząb?

Jednym z lepszych sposobów jest przechowanie zęba w zimnym mleku. W tym celu nalewamy mleko do kubka lub pojemnika mleko i wkładamy do niego naszą ‘zgubę’. Równie dobrym pomysłem jest transportowanie w jamie ustnej, miedzy policzkiem a pozostałymi zębami. Jeśli pod ręką nie mamy akurat mleka, a przenoszenie w jamie ustnej uznamy za ‘nieodpowiednie’, można skorzystać z płynu do soczewek lub zwykłej wody.

Do 30 minut możemy transportować zęba w środowisku suchym, ale na pewno nie zawijamy w ligninę bądź chusteczki higieniczne. Następnie jak najszybciej udajemy się do gabinetu stomatologicznego.

Czy ząb zostanie uchowany?

Jeśli zachowamy odpowiednie procedury odnośnie przenoszenia i miejsca przechowywania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz ząb zostanie uchowany.

Pamiętajcie o tym że z każdą minutą maleją szanse na to, że nasz wybity ząb zostanie ocalony, gdyż może dojść do obumarcia włókien ozębnej i stałego zrostu korzenia z kością. Ząb po powtórnym wprowadzeniu przez lekarza do zębodołu zostanie unieruchomiony specjalną szyną – włóknem szklanym, bądź drucianą retencją. Kontrolne zdjęcia RTG wykonuje się po 2-3 tygodniach i po 3 miesiącach, po kolejnych 6 miesiącach. Ząb powinien przyjąć się po kilku tygodniach od 2 tygodni do 4 tygodni.

Wprowadzenie wybitego zęba do zębodołu nie zwalnia nas z obowiązkowego mycia tej okolicy. Do tego celu najlepsza jest miękka szczoteczka. Bardzo dobrze sprawiają się przy tym różnego rodzaju płukanki. Proszę pamiętać, że płukanka to nie jest zamiennik do szczoteczki.

Jak uchronić zęby przed wybiciem?

Jeśli chcesz uniknąć przykrych incydentów podczas uprawiania sportów zastanów się nad zastosowaniem ochraniaczy na zęby. Możesz zapytać o to swojego lekarza prowadzącego. W celu zabezpieczenia zębów wykonuje się indywidualną szynę ochronną składającą się z 3 warstw, dwóch miękkich oraz jednej twardej. Szyna ta jest położona na zębach górnych i ma odbite zęby dolne. Nie przeszkadza to w oddychaniu i pozwala mówić w szynie. Inne rozwiązania na pewno można znaleźć w sklepie dla sportowców.

Wielu pacjentów prawidłowo dba o higienę jamy ustnej: szczotkuje zęby kilka razy dziennie, korzysta z nici dentystycznych i unika nadmiaru cukru w diecie. Jednak aby uzyskać najlepsze efekty i być szczęśliwym posiadaczem pięknego uśmiechu, konieczne są także wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wykona profesjonalne zabiegi: skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Dzięki temu zęby będą zdrowe, białe, a nasz uśmiech szczery i szeroki!

Skaling – co to jest?

Skaling to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Połączenie śliny, resztek jedzenia oraz płynów powoduje powstawanie płytki nazębnej. Jeśli nie zostanie ona usunięta, może dojść do jej mineralizacji, co utrwala przebarwienia i przekształca ją w kamień nazębny. Proces ten przyspiesza nieodpowiednia dieta (bogata w cukry), niedomywanie resztek pokarmowych oraz znajdujące się w jamie ustnej bakterie. Kamień nazębny usuwa się  jedynie poprzez profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym. To zabieg bezbolesny. Zalecamy jego wykonywanie 1-2 razy do roku.

Kamień nazębny –  regularne usuwanie to podstawa

Obecność kamienia nazębnego wywołuje stany zapalne, krwawienie dziąseł, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, a nawet przyczynia się do procesu zaniku kości wokół zębów, co może prowadzić do paradontozy. Do profesjonalnego zabiegu oczyszczenia zębów ze złogów nazębnych stosuje się narzędzia mechaniczne, takie jak skaler ultradźwiękowy oraz narzędzia ręczne. Kamień nazębny nie tylko stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, ale także szpeci nasz uśmiech. Niezadbane zęby sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy i stajemy się mniej pewni siebie.

Piaskowanie – na czym polega?

Kto z nas nie lubi rozkoszować się poranną kawą, a wieczorem kieliszkiem wina? Takie małe przyjemności mogą nas niestety sporo kosztować. Wiemy, że czerwone wino doskonale wspomaga trawienie, jednak równie skutecznie przyczynia się do powstawania nieestetycznych przebarwień i sprawia, że nasze zęby stają się żółte. Na szczęście istnieje metoda, która zmyje nasze przewinienie – piaskowanie! To zabieg, który usuwa z powierzchni zębów osad i przebarwienia.

Podczas zabiegu, piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najtrudniej dostępnych miejsc, jak na przykład przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest bezbolesne. Może być wykonywane po skalingu, ale także, jako odrębny zabieg.

Polecamy korzystanie z piaskowania szczególnie osobom palącym papierosy, noszącym aparaty ortodontyczne, a także pacjentom, w których diecie występują produkty mocno barwiące.

Ograniczenia wykonania zabiegu mogą dotyczyć pacjentów cierpiących na choroby nerek, astmę, przewlekłe choroby układu oddechowego oraz alergię na środki chemiczne zawarte w piasku. Zawsze w takich przypadkach osobą decydującą o wskazaniach do zabiegu jest lekarz stomatolog.

Fluoryzacja – co to jest?

Fluor to pierwiastek, który ma działanie wzmacniające szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone zęby preparatu z zawartością fluoru. Najczęściej są to preparaty w postaci pianki, żelu lub lakieru. Zabieg zazwyczaj jest wykonywany jako ostatni etap profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym oraz w profilaktyce przeciwdziałania próchnicy u pacjentów ze skłonnością do ubytków, jak również z nadwrażliwością zębów.

Profesjonalne zabiegi dentystyczne

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz profilaktyczne zabiegi dentystyczne dają spektakularne efekty! Dzięki nim nasz uśmiech staje się ozdobą oraz atutem. Białe i zdrowe zęby zwiększają atrakcyjność oraz dodają blasku. Przed nami wiosna, a wtedy chętniej zakładamy jasne ubrania, które podkreślają kolor zębów. Warto o nie zadbać, aby już za kilka tygodni zachwycić wszystkich swoim świeżym i odmienionym wyglądem.

Zmiany próchnicowe inaczej mówiąc dziury w zębach rozwijają najczęściej w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, pomiędzy zębami a także w pobliżu linii dziąseł.

Zmiany próchnicowe są skutkiem występowania kilku czynników: obecności bakterii próchnicowych w jamie ustnej skupionych w płytce nazębnej; cukrów jakimi te bakterie się żywią
( a w szczególności: glukoza, sacharoza, fruktoza)  i kwasów jakie mikroby wytwarzają zjadając cukier. Kwasy niszczą powierzchnię zęba a z upływem czasu wnikają coraz głębiej w strukturę zęba powodując powstanie na dziur (ubytków na powierzchni zęba) a co gorsza zaatakować korzeń zęba, bowiem próchnica wnika również pod twarde tkanki zęba.
I tak z małej dziury może się zrobić na tyle duża ze zniszczy w całości ząb.

Oczywiście ten proces nie dzieje z dnia na dzień ( jedynie u dzieci może postępować dość szybko z uwagi na mniejszą mineralizacje mleczaków a we wczesnym okresie dziecięcym – tuż po wyrżnięciu się pierwszych zębów doprowadzać do próchnicy wczesnej ).

Co zatem możemy zrobić ?

Skuteczną walkę z rozwojem próchnicy musimy prowadzić na wielu obszarach czyli :

  • stosując odpowiednią dietę ubogą w cukry oraz kwasy zawarte w napojach gazowanych, sokach;
  • spożywając produkty wymagające od nas gryzienia i wytwarzania większej ilości śliny  ( podnoszącej pH w ustach i neutralizuje kwasy ), która oczyszcza zęby;
  • regularnie i prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej;
  • stosując profilaktykę fluorkową;
  • odbywając regularne wizyty profilaktyczne i higienizacyjne u swojego stomatologa.

Zapraszamy do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego Amident.

6 produktów, które lubią nasze zęby

Oto lista 6 produktów, które  są naszymi sprzymierzeńcami w codziennej walce o zdrowy i piękny uśmiech, o jakie powinniśmy wzbogacić naszą codzienną dietę.

1. Pieczywo pełnoziarniste

Pieczywo pełnoziarniste zawiera w sobie dużo magnezu a samo jego spożywanie powoduje zwiększanie produkcji śliny, która wymywa resztki pokarmowe przyczepione do zębów a także rozcieńcza cukry, które z kolei sprzyjają próchnicy. Należy pamiętać, ze jeśli w naszej diecie jest dużo produktów bogatych w magnez lub wspomagamy się suplementami, musimy zadbać o zwiększona ilość wapnia.

2. Ryby

Ryby zawierają ważne składniki : wapń, fosfor, witaminę D, od których zależy nasza  gospodarka wapniowo-fosforanowa oraz kondycja zębów. Dieta wzbogacona o ryby to również źródło kwasów tłuszczowych omega – 3, które wspomagają przyswajania wapnia. Ponadto znajdziemy w nich witaminy rozpuszczalne w tłuszczach , jak A, E i D oraz z witaminy z grupy B oraz jod ( ryby morskie), magnes, potas, wapń, selen, sód i fosfor. Tłuste ryby ( łosoś i makrela ) zawierają witaminę D , która ma kluczowe znaczenie dla twardości zębów i kości, bowiem reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo- fosforanową i odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa zębów.

3. Przetwory mleczne

Przetwory mleczne zajmują ważne miejsce w piramidzie zdrowego odżywiania, bowiem są źródłem białka, ponieważ wapń znajduje się w nich w optymalnym stosunku do fosforu. Dzięki temu jest łatwo przyswajalny. A wiemy, że w organizmie wapń jest potrzebny  do budowy oraz wzmocnienia kości zarówno rozwijającego się organizmu, jak i osób dorosłych. Gdy dostarczamy organizmowi za mało tego składnika, czerpie on go wówczas z zapasów zgromadzonych w kościach i zębach powodując ich osłabianie. Wówczas zdemineralizowane zęby są bardziej narażone na próchnicę i złamanie.
Dlatego ważne jest aby nasza dieta była bogata w jogurty naturalne bez dodatku cukru, bo zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego wpływają korzystnie na prawidłową florę przewodu pokarmowego w jamie ustnej.

4. Owoce

Owoce to źródło składników mineralnych , witaminy C. Niestety niektóre z nich albo zawierają cukry,  które są pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę ( owoce słodkie: winogrona, czereśnie) albo kwasy ( owoce cytrusowe),które z kolei niszczą szkliwo i wywołują nadwrażliwość zębów lub mają drobne pestki, które zalegają w szczelinach i kaleczą dziąsła.
Dlatego w naszej diecie powinno być jak najwięcej jabłek, które oprócz tego że dostarczają cennych składników i naturalnie oczyszczają jamę ustną. Oczywiście nie oznacza to, że mamy spożywać wyłącznie jabłka. Należy jeść wszystkie owoce ale należy pamiętać aby po ich zjedzeniu ( około 30 minut po ) umyć dokładnie zęby a resztki owoców i pestek usunąć nitką dentystyczną.

5. Warzywa

Od dawna wiadomo, że warzywa dostarczają cenne składniki odżywcze, nie narażają szkliwa zębów na działanie kwasów a co więcej mają niewiele kalorii. Niektóre z nich spożywane na surowo (kalarepa. marchew, rzodkiewka, seler naciowy)  w naturalny sposób usuwają osad i płytkę nazębną, chroniąc przed próchnicą i chorobami przyzębia.  Z kolei twarde i gryzione są doskonałym ćwiczeniem masującym dla dziąseł.

6. Zielona herbata

Zielona herbata uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie i ma wpływ na zęby i dziąsła. Picie zielonej herbaty chroni jamę ustną i błonę śluzową, bowiem ma działanie zasadotwórcze ( zmienia PH w jamie ustnej) ograniczając rozwój bakterii powodujących powstanie próchnicy a także łagodzi objawy już rozwiniętej paradontozy . Dodatkowo zielona herbata zawiera niezbędny dla zębów fluor i przyczynia się do zwiększenia mineralnej gęstości tkanki kostnej zębów.
We wszystkim ważny jest jednak umiar i rozsądek, ponieważ zielona herbata pozostawia na zębach osad trudny do usunięcia, większy niż po piciu czarnej herbaty i Osoby mające tendencję do tworzenia kamienia nazębnego powinny ograniczyć jej spożycie. Optymalną dzienną dawką jest picie zielonej herbaty do 3 szklanek dziennie.

Co to są licówki?

Współczesna stomatologia estetyczna stworzyła wiele możliwości poprawienia wyglądu naszych zębów . Nowoczesne technologie i wiedza pozwalają poprawiać nasz uśmiech m.in. stosując mało inwazyjne metody w postaci licówek porcelanowych, które mają szerokie zastosowanie.
Licówki to bardzo cienkie płatki ( 0,5 1-2mm grubości) z kompozytu, akrylu lub porcelany, które przyklejane są na specjalny stomatologiczny cement pozwalając uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny.
Dzięki licówkom możemy wyeliminować większość estetycznych niedoskonałości zębów tj:
– zmienić ich kolor ( np.: usunąć przebarwienia zębów leczonych kanałowo)
– nadać im kształt i długość
– odbudować brakujące fragmenty
– zniwelować wady ustawienia zębów ( np.: szpary między zębowe).
Zaletami licówek jest możliwość uzyskania bardzo dobrego efektu estetycznego przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba.

Przeciwwskazania dla licówek?

Jak każda forma leczenia licówki są niewskazane w przypadku kiedy u lekarz stwierdzi:
– wady zgryzu,
– nieleczone zgrzytanie zębami (czyli bruksizm, chyba że Pacjent rozpocznie leczenie w postaci szyny relaksacyjnej z którą śpi)
– złe nawyki (np. obgryzanie paznokci, podgryzanie długopisów),
– brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej,
– zbyt małe lub krótkie zęby (gdy powierzchnia przyklejenia licówki jest zbyt mała, aby zapewnić jej właściwe umocowanie),
– braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia,
– rozległe wypełnienia na zębach ,
– niewyleczoną próchnicę,
– choroby dziąseł (np. nieleczona paradontoza).

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki różnią się między sobą w zależności od materiału, z których je wykonano. Wyróżniamy następujące rodzaje licówek:
Licówki akrylowe wykorzystywane jedynie tymczasowo, wytwarzane z polimerów akrylu polimeryzowanego na gorąco wykazują się małą trwałością (do 2 lat). Są grubsze i mniej estetyczne od pozostałych rodzajów licówek.
Licówki kompozytowe są zbudowane z kilku komponentów o różnych właściwościach. Są plastyczne i można zmieniać ich barwę oraz kształt. Jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej można je nosić przez wiele lat. Jednak nie są tak trwałe jak licówki porcelanowe.
Licówki pełnoceramiczne wykonywane z różnego rodzaju porcelany protetycznej są najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem protetycznym. Doskonałe właściwości estetyczne, kilka razy twardsze niż szkliwo zębów, niezmienność koloru w czasie użytkowania sprawiają, że są najczęściej wybierane i proponowane przez dentystów.

Jak dbać o licówki?

Już parę godzin po osadzeniu licówek na zębach należy o nie zacząć dbać tak jak dba się o swoje pozostałe zęby używając pasty do zębów (bez komponentów ściernych), nici lub irygatora, płukanek do jamy ustnej.
Regularnie wykonuj badania kontrolne i zabiegi higienizacyjne takie jak usuwania kamienia, piaskowanie i fluoryzacje.
Staraj się ograniczyć plamiące produkty takie jak spożycie kawy, herbaty, czerwone wino i ciemne produkty.
Unikaj nadwyrężania licówek (gryzienia twardych rzecz, obgryzania paznokci) bowiem może dojść do złamania lub oderwania licówki.

Unikaj zaciskania zębów lub zgrzytania zębami a w ostateczności zacznij używać na noc nakładki ochronnej.
A jeśli uprawiasz sporty kontaktowe zadbaj o maskę ochronną.

Jak trwałe są licówki?

Średni okres trwałości licówki ocenia się na 5-10 lat. Jednak ich trwałość jest uzależniona od indywidualnej higieny jamy ustnej, stanu zębów i dziąseł Pacjenta. Pomimo, że licówki są cementowane do zęba, może się obluzowanie i odpadnięcie licówki. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem stomatologiem.

Pokonaj nadwrażliwość zębów i rób to na co masz ochotę!

Czujesz przyszywający ból, gdy jesz coś zimnego lub myjesz zęby? Nadwrażliwość zębów dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Zdarza się, że jest wrodzona lub sami do niej doprowadzamy, na przykład poprzez stosowanie zbyt inwazyjnych i źle dobranych past wybielających. Wyjaśniamy jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia. Lato już wkrótce – jeśli chcesz cieszyć się smakiem lodów lub zimnych, orzeźwiających napojów, czy aromatyczną kawą o poranku, zacznij już działać!

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów wiąże się z silnym bólem podczas jedzenia, w trakcie mycia zębów, a w zaawansowanych postaciach nawet w trakcie oddychania.

Powoduje ją odsłonięcie zębiny, tkanki budującej ząb, która znajduje się pod szkliwem i tzw. cementem korzeniowym (zewnętrzną warstwą korzenia). Kiedy uszkodzeniu ulegają szkliwo lub dziąsła tworzące naturalną osłonę dla znajdującej się pod nimi zębiny, dochodzi do wzmożonego odczuwania bodźców w zębie. Zębina jest wrażliwa na ból ze względu na swoją budowę. To porowata tkanka stworzona z mikroskopijnych kanalików wypełnionych płynem i zakończeniami miazgi odpowiedzialnymi za odczuwanie bólu.

To dolegliwość, która nie pozwala cieszyć się z małych przyjemności: słodkiego deseru, zimnej lemoniady, czy gorącej herbaty. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do zapalenia miazgi zębowej oraz leczenia kanałowego.

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości:

  • Nieprawidłowe, za silne naciskanie na zęby podczas szczotkowania
  • Źle dobrana, zbyt twarda szczoteczka
  • Częste stosowanie past wybielających oraz zabiegów wybielających
  • Bruksizm – zgrzytanie lub zaciskanie zębów
  • Wady zgryzu
  • Budowa anatomiczna zęba i skłonność do powstawanie ubytków przyszyjkowych
  • Zapalenie dziąseł
  • Zła dieta – bogata w cukry
  • Choroby układu pokarmowego np. refluks, wymioty

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?          

Każdy ból zęba należy skonsultować z dentystą. Ustali on jego przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj o tym, że tylko dokładne badanie stomatologiczne może potwierdzić nadwrażliwość i wykluczy inne choroby mogące powodować ból zęba. Lekarz stomatolog pokaże Ci jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jak szczotkować żeby.  Dobierze twardość szczoteczki oraz podpowie jakie produkty na czas leczenia warto wykluczyć z diety.

Celebruj chwile, momenty oraz spotkania z najbliższymi. Niech nadwrażliwość zębów nie powstrzymuje Cię przed wzniesieniem toastu z zimnego prosecco , zjedzenia tiramisu we Włoszech, czy pochłonięcia gazpacho w Hiszpanii. Żyj i smakuj życie tak jak chcesz – nic Cię nie ogranicza!

Zapalenie Dziąseł – Przyczyny, Objawy I Leczenie

Zapalenie dziąseł jest schorzeniem, na które skarży się wielu pacjentów odwiedzających nasz gabinet stomatologiczny w Bochni i Brzesku. Rozwija się ono na skutek niedostatecznego, niedokładnego szczotkowania zębów i dziąseł. Mimo coraz lepszej edukacji i nauki higieny w jamie ustnej oraz środków do higienizacji nie potrafimy sobie poradzić z tą chorobą. Zapalenie dziąseł występuje zarówno w krajach biednych z dużym odsetkiem ludzi niedożywionych, jak i w krajach wysoce rozwiniętych, gdzie żywność i środki higieny są łatwo dostępne.

Lekka postać zapalenia dziąseł

Pierwszym objawem niedostatecznej higieny jamy ustnej jest zapalenie dziąseł. Dlatego jeśli utrzymuje się dłużej, nieleczone stanowi wstęp do rozwoju paradontozy. Najczęściej  stan zapalny dziąsła, uwidaczniają się w miejscach najsłabiej oczyszczanych w postaci bolesnych i krwawiących brodawek międzyzębowych. Czasem jest to czerwony rąbek dziąsła wokół szyjki zęba. Miejsce takie jest tkliwe i bolesne. Zapalenie dziąseł łatwo możemy sami zdiagnozować, bowiem objawia się ono krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów. Zauważamy również krwawienia podczas spożywania posiłków. 

Stan zapalny powodują odkładające się stopniowo złogi nazębne, które drażnią mechanicznie nabłonek dziąsła, Ponadto zapalenie dziąsła  podtrzymują i wikłają bakterie, resztki pokarmowe i różnorodne substancje chemiczne. To schorzenie jest bardzo łatwo wyleczyć. Wystarczy, że regularnie, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie myjemy zęby. Ważne jest także to, abyśmy dbali o jakość o naszej szczoteczki. Wymieniamy ją jak zauważymy oznaki zużycia. 

Zapalenie brodawki dziąsłowej

Brodawka dziąsłowa jest sygnalizatorem stanu naszej higieny i jakości przyzębia. Początki zapalenia przyzębia obserwujemy właśnie na nich. Szczyt brodawki jest wtedy zaczerwieniony i lekko krwawiący. Potem, w miarę rozwoju schorzenia brodawka odstaje od zęba, pojawia się obrzęk, wysięki surowicze i ropne. Stan zapalny może mieć różne postacie od lekkiego w formie przekrwienia, aż po ciężkie zanikowe, a nawet martwiczo-wrzodziejące

Zapalenie dziąsła o średnim nasileniu

W tej postaci zapalenie dziąseł ma większy zasięg. Możemy zauważyć u siebie znaczny obrzęk, bolesność, krwawienie dziąsła i przerost brodawek międzyzębowych. Klinicznie lekarz dentysta stwierdza pogłębienie kieszonek dziąsłowych i najczęściej znaczne złogi nazębne. Leczenie polega na usunięciu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, dokładnym wypełnianiu wskazań lekarskich podczas codziennej higieny jamy ustnej. Ponadto dobrze się sprawdzają płukanki przeciwzapalne i ściągające.  Dodatkowo jeśli występuje wada zgryzu należy podjąć leczenie ortodontyczne. Podstawowe leczenie stomatologiczne z likwidacją ubytków próchnicowych i nawisających wypełnień. Niekiedy przy dużych przerostach dziąseł potrzebna jest także gingiwoplastyka.

Ciężkie zapalenie dziąseł

Pacjent z ciężką postacią zapalenia dziąseł wymaga leczenia specjalistycznego. Wszystkie objawy, które opisałem powyżej są nasilone. Charakterystyczne dla tego stadium zapalenia kieszonki dziąsłowe sięgają nawet do 5 mm. Dodatkowo wydobywa się z nich krew i wydzielina ropna. Dziąsła są mocno obrzęknięte i bolesne. Jeśli chodzi o leczenie potrzebna jest naprawdę dobra motywacja pacjenta. Ponadto stosowanie się przez nas do instruktażu higieny. Dalej w gabinecie stomatologicznym w Bochni i Brzesku przeprowadzamy usunięcie złogów nazębnych, leczenie zachowawcze i ortodontyczne, a w razie wskazań także gingiwoplastyka. Jeśli nie zrobimy nic, nie podejmiemy leczenia z czasem rozwinie się paradontoza.

Wrzodziejące zapalenie dziąsła

Wrzodziejące zapalenie dziąseł jest rzadkim schorzeniem o niewyjaśnionym do końca podłożu. Sprzyjają mu zaburzenia odporności, AIDS, zmiany miejscowe ukrwienia tkanek i szczególne rodzaje bakterii. Pacjent odczuwa duże dolegliwości bólowe i ma bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto ma także odczucie osłabienia i występuje u niego gorączka. W jamie ustnej w obrębie szczególnie brodawek dziąsłowych widzimy nadżerki i owrzodzenia. Ogólny stan i samopoczucie jest złe. Dlatego też leczenie może być tylko i wyłącznie specjalistyczne z pełną higienizacją, podawaniem leków przeciwzapalnych i antybiotyków zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Do płukania jamy ustnej, zaleca się płukanki z wody utlenionej. Podobnie jak w ciężkim zapaleniu dziąseł, przy braku prawidłowego leczenia na podłożu tego schorzenia rozwija się paradontoza prowadząca do utraty zębów.

Przerostowe zapalenie dziąseł

Przerostowe zapalenie dziąseł jest związane najczęściej z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej. Ponadto jego powstawaniu sprzyja obecność płytki i kamienia nazębnego. Pojawia się w okresie dojrzewania, w czasie ciąży. Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych i pochodnych fenytoiny, cyklosporyny A również może powodować zmiany rozrostowe dziąseł. Leczenie polega na regularnym usuwaniu płytki nazębnej w gabinecie. Konieczna jest czasem konsultacja i opieka endokrynologa. W przypadku większych zmian przerostowych, czy nadziąślaków wskazane jest leczenie chirurgiczne, gingiwoplastyka.

Zapalenie dziąseł w ciąży. Przerostowe zapalenie dziąseł w ciąży

U kobiet w ciąży zapalenie dziąseł występuje stosunkowo często. Czasem ma formę przerostowego zapalenia dziąseł. Jak pisałem wyżej jest to powiązane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w organizmie kobiety. Najczęściej spotykamy postać o łagodnym przebiegu. Pacjentki skarżą się na krwawienie z dziąseł, ból podczas spożywania posiłków, powiększenie i obrzmienie brodawek dziąsłowych. Ponadto w badaniu widać, że dziąsła są zaczerwienione i dotykowo bolesne. Leczenie ograniczone jest do zachowania higieny jamy ustnej, usunięcia złogów nazębnych i ubytków próchnicowych. Dlatego wskazane są wtedy częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Po okresie ciąży zmiany najczęściej samoistnie zanikają. W cięższych przypadkach rozrost dziąsła może być znaczny i przyjąć postać łatwo krwawiących guzów, z wydzieliną ropną sączącą się z kieszonek dziąsłowych. Leczenie ma miejsce także w gabinecie stomatologicznym. Podawane są miejscowo leki przeciw zapalne i chemioterapeutyki. Stosuję się gingiwoplastykę, elektrochirurgię lub laser.

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym i najczęstszym objawem zapalenia dziąseł jest zaczerwienienie rąbka dziąsłowego i brodawek dziąsłowych. Pojawia się krwawienie podczas szczotkowania zębów i odgryzania pokarmów. Potem brodawki ulegają obrzękowi, zaczynają odstawać od powierzchni zębów. Pojawiają się patologiczne kieszonki dziąsłowe. Dalej obserwujemy wysięk surowiczy i ropny z powstałych kieszonek. Zejściem jest zanik dziąseł, przyzębia, rozchwianie zębów. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z martwiczym i wrzodziejącym zanikiem i zapaleniem dziąseł. 

Pytania pacjentów

Ile trwa zapalenie dziąseł?

To ile trwa zapalenie dziąseł, to jest pytanie do nas samych. Na ile pozwolimy na to by zapalenie dziąseł istniało i rozwijało się w naszej jamie ustnej. Jeśli zadbamy o prawidłowa higienę i leczenie, to zapalenie dziąsła może zniknąć w przeciągu 1-2 dni. Bardzo szybko znika lekka postać zapalenia. Jest to związane z bogatym ukrwieniem. Dlatego też szkodliwe metabolity i substancje zapalne są szybko usuwane i rozkładane. Natomiast przy chronicznych niedoborach higieny, paleniu papierosów, braku nadzoru stomatologa nad naszym uzębieniem, zapalenie dziąseł może mieć charakter przewlekły i towarzyszyć nam całe życie, a właściwie dopóki nie stracimy zębów z powodu paradontozy.   

Zapalenie dziąseł u dzieci

Stany zapalne dziąseł u dzieci mają miejsce tak samo jak i osób dorosłych. Przyczyny są bardzo podobne. Głównie mamy do czynienia z zaniedbaniami higieny. Prowadzi to zapalenia dziąsła brzeżnego. Rodzice mogą to zaobserwować w postaci czerwonego rąbka wokół zębów. Przy dotyku, mycia zębów, czy jedzenia pokarmów dziąsło u dziecka łatwo krwawi. Leczenie w takim wypadku polega na dokładnym instruktarzu mycia zębów, oraz na wspólnym najlepiej razem z dzieckiem ich wyszczotkowaniu. Polecam nasz artykuł :
Mycie zębów u dziecka – kiedy zacząć? Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Pleśniawki. Grzybicze zapalenie dziąseł u dzieci

U bardzo małych dzieci występuje zapalenie dziąseł o podłożu grzybiczym. Są to tzw. pleśniawki. Zmiany nie są ograniczone tylko do dziąseł, ale najczęściej występują w całej jamie ustnej. Powiązane są ze spadkiem odporności u dziecka. Widoczne na błonie śluzowej w postaci mlecznych plamek. Podczas leczenia podaje się miejscowo przez pędzlowanie leki przeciwgrzybicze na bazie Nystatyny, zlecone przez lekarza pediatrę.

Wirusowe zapalenie dziąseł u dzieci i dorosłych. Nadżerki na dziąsłach

Zapalenie dziąseł u dzieci może być również pochodzenia wirusowego. Przebiega ono równolegle z przechodzeniem przez dzieci chorób wieku dziecięcego jak np: ospa, odra, różyczka i inne. Zmiany początkowe mają postać drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem, które jednak szybko pękają. Powstają nadżerki, które jeśli są liczne mogą się ze sobą zlewać dając miejsca bardzo bolesne, często otoczone rąbkiem zapalnym. Dzieci są osłabione, gorączkują, nie mają apetytu. Podobnie jak w przypadku nadkażeń grzybiczych leczenie prowadzi i koordynuje  lekarz pediatra. U dorosłych mogą pojawiać pojedyncze zmiany pochodzenia wirusowego, w postaci najpierw pęcherzyka z czerwoną otoczką, który stosunkowo szybko pęka i zamienia się bolesną nadżerkę. Przeważnie są pojedyncze, rzadziej mnogie zlokalizowane na wardze, boku języka, wyrostku dziąsłowym, podniebieniu, czasem na migdałkach. Zmiany są bolesne i utrzymują się nawet kilkanaście dni. Dodatkowo występują dolegliwości ogólne podobne jak u dzieci. Podajemy leki p-zapalne, witaminy, unikamy potraw gorących, ostrych, miejscowo polecam solcoseryl pastę stomatologiczną.

Zapalenie dziąseł w czasie ząbkowania

Stan zapalny dziąsła ma miejsce również podczas wyrzynania nowych zębów. Szczególnie ząbkowanie u małych dzieci przebiega często burzliwie, z brakiem apetytu, płaczliwością i gorączka. Jest to okres, który trzeba przeczekać. Dlatego też podajemy miejscowo pasty i żele znieczulające, łagodzące i działające przeciwzapalnie. Ponadto zwracamy we wszystkich rodzajach zapalenia dziąseł na konsystencję i rodzaj pokarmów podawanych dziecku. Staramy się, by nie były gorące. Unikamy potraw kwaśnych, ostrych. Konsystencja pokarmu nie powinna być także twarda.

Jak leczyć i jakie leki podajemy na ropne zapalnie dziąseł?

Ropne zapalenie dziąsła rozwija się na podłożu długotrwałych zaniedbań higienicznych. Częściej ma charakter miejscowy, niż uogólniony. Sprzyja mu palenie papierosów, oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe. Sami zaczynamy leczenie. Poprawiamy i to zdecydowane higienę jamy ustnej i odstawiamy palenie papierosów. Polecam stosowanie w trakcie leczenia kilkakrotnie w ciągu dnia płukanki z wody utlenionej. Przepis jest taki: na pół szklani chłodnej przegotowanej wody dajemy łyżkę stołową wody utlenionej. Pozostała część leczenia musi być prowadzona w gabinecie stomatologicznym. W fazie ostrej ropnego zapalenia dziąseł potrzebna jest miejscowa (metronidazol) i ogólna antybiotykoterapia (amoksycylina+metronidazol). Leki podawane są wprost do kieszonek dziąsłowych, do momentu, gdy stan zapalny się zmniejszy i będzie możliwe mechaniczne usunięcie reszty złogów nazębnych. Ciąg dalszy leczenia, to dobra higiena i miejscowo stosowane przez pacjenta płukanki przeciwzapalne (płukanka z wody utlenionej, Eludril).

Czy stosować Amol na zapalenie dziąseł?

Amol jest preparatem ziołowym na bazie alkoholu. Stężony podany w formie przymoczek na dziąsła spowoduje ich uszkodzenie i denaturację komórek nabłonka. Tą formę zastosowania preparatu zdecydowanie więc odradzam. Możemy Amol zastosować w dużym rozcieńczeniu do płukania jamy ustnej w przypadku lekkich postaci zapalenia dziąsła. W miejsce Amolu raczej poradziłbym zastosować inny preparat ziołowy Dentosept. Ponadto będzie on miał zdecydowanie korzystniejsze działanie. Równie skuteczna i delikatna jest płukanka z wody utlenionej, opisana przeze mnie powyżej. 

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

W domu najlepiej leczyć zapalenie dziąseł za pomocą pasty i szczotki do zębów. Przydaje się także woda do płukania ust. Brzmi to może dziwnie, ale w 90 % przypadków prawidłowa higiena przywraca zdrowie naszym dziąsłom. Polecam szczoteczki soniczne. Mają one miękkie włosie i dobrze usuwają złogi nazębne. Ponadto powinnyśmy się wyposażyć i zacząć używać nici dentystyczne. Dzięki nim dobrze oczyścimy powierzchnie styczne zębów. Dodatkowo mycie zębów kończymy płukanką. Na zapalenie dziąseł bardzo szybko sporządzimy płukankę z wody utlenionej: na pół szklani chłodnej przegotowanej wody dajemy łyżkę stołową wody utlenionej. Staramy się umyć zęby po każdym posiłku, za to pukanie roztworem wody utlenionej wykonujemy kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeśli ktoś chce, może zaopatrzyć się w gotową płukankę ziołową w aptece, polecam Dentosept. W aptece możemy również zakupić preparaty z chlorheksydyną , która ma działanie bakteriostatyczne. jak np: Elugel.

Czy zapalenie dziąseł jest zaraźliwe?

Do pewnego stopnia zapalenie dziąsła jest zaraźliwe. Niezależnie czy będą to bakterie, wirusy czy grzyby, muszą skądś do naszej jamy ustnej się dostać. Generalnie zasiedlenie przewodu przez drobnoustroje ma miejsce już podczas porodu, kiedy to dziecko przechodzi przez kanał rodny. Ważne jest to, że są to mikroorganizmy bardzo korzystne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego dziecka. Faktem jest jednak też to, że przy spadku odporności organizmu niektóre z nich zmieniają się w patogeny wywołujące u dzieci grzybicze zapalenie dziąseł (pleśniawki). Podobnie jest z wirusem opryszczki, wywołującym opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, w tym dziąseł. Dlatego też starajmy się nie dodawać obcych, nieobecnych w jamie ustnej drobnoustrojów szczególnie naszym dzieciom. Polecam nasz artykuł:

Próchnica. Kontrola, zapobieganie i leczenie próchnicy. Próchnica u dzieci

W kolejnych dniach, miesiącach latach flora bakteryjna, wirusowa i grzybicza zmienia się i stabilizuje. Zapalenie dziąseł, którego w wieku dorosłym doświadczamy jest spowodowane przez bakterie, które od wielu lat w naszej jamie ustnej były obecne. Nasze własne bakterie wywołują stan zapalny dziąsła, gdy spada u nas odporność, zaniedbaliśmy higienę, do tego palili papierosy. Nie podejrzewałbym osoby ukochanej, którą całowaliśmy o zakażenie nas zapaleniem dziąseł. W takiej sytuacji bałbym się, że to my coś jej „sprzedaliśmy” 

Czy skuteczne są preparaty Paradontax na zapalenie dziąseł?

Jak najbardziej polecam preparaty Paradontax. Są skuteczne i wspomagają  leczenie stanów zapalnych w jamie ustnej. Nie zastępują jednak działań, które my sami powinniśmy wykonać, takich jak systematyczne i dokładne szczotkowanie zębów, regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i usuwanie złogów nazębnych.

Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu. Udzielimy Państwu zawsze specjalistycznej  pomocy, oraz doradzimy jeśli będziecie mieli problemy zapalne czy to z dziąsłami, czy też przyzębiem.

Nachodzenie zębów (stłoczenia zębów) i metody leczenia

U większości dzieci zęby nachodzą na siebie (czyli powstają tzw. stłoczenia zębów), i są objawem, jak również sygnałem ostrzegawczym, że szczęka i twarz dziecka nie rozwija się prawidłowo. Takie symptomy mogą być już widoczne w wieku 3 lat.

Czy nachodzeniu zębów (stłoczeniom zębów) można zapobiec ?

Stłoczenia zębów w obrębie jamy ustnej powodują dysfunkcje, takie jak oddychanie przez usta i nieprawidłowe połykanie. Aby zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w późniejszym wieku, te dysfunkcje mogą i powinny być leczone tak szybko, jak to możliwe. Wczesna interwencja pozwala też uzyskać rezultaty, których nie da się osiągnąć po tym, jak zakończy się wzrost twarzy i szczęki.

Czy są metody korygujące nachodzenie zębów?

W DentaCare rozwiązujemy takie problemy ortodontyczne używając innowacyjnych aparatów zamiast zamków oraz zachęcamy do wczesnego rozpoczęcia leczenia. Stosujemy supernowoczesne aparaty Myobrace®, które pozwalają na korektę nieprawidłowych nawyków u rosnących dzieci oraz poprawiają rozwój jamy ustnej i twarzy pozwalając dzieciom rozwijać się zgodnie z ich potencjałem genetycznym.
Jak działają aparaty ortodontyczne Myobrace?

System leczniczy Myobrace®, poprawia warunki w jamie ustnej przez eliminację dysfunkcji prowadzących do stłoczeń zębów ( nachodzeniu zębów).
Zaletą aparatów Myobrace® jest to, że są łatwe w użyciu i powinny być noszone przez 1 godzinę każdego dnia (podczas codziennej zwykłej aktywności) oraz przez całą noc.
W końcowym efekcie, uzyskujemy nie tylko prawidłowe ustawienie zębów, ale stabilizujemy skorygowany zgryz. Przez co wpływamy na poprawę wyglądu całej twarzy.

Przyczyny zgrzytania zębami ?

Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami (bruksizmu)  jest stres, ale  nie bez znaczenia są również zaburzenia zgryzu, braki zębowe i inne schorzenia jamy ustnej. Jest to  to dysfunkcja narządu żucia polegająca na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów podczas snu oraz w ciągu dnia.

Dolegliwości, które najczęściej zgłaszają Pacjenci to niespecyficzne objawy bólowe lub dyskomfort w okolicy zębów, uczucie mrowienia bądź swędzenia, ból w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, stuki w stawach podczas jedzenia oraz bóle głowy, czasami tak silne, że Pacjent sięga po tabletkę przeciwbólową. Widocznymi objawami bruksizmu są pęknięcia szkliwa oraz starcie zębów, w skrajnych przypadkach obejmujące całą koronę zęba.

Jak diagnozuje się zgrzytanie zębami (bruksizm)? Jak się go leczy?

 Diagnostyka zgrzytania zębami (bruksizmu) jest wielospecjalistyczna i dopasowana  do objawów  oraz zaawansowania choroby. Lekarzem, do którego powinien  zgłosić się Pacjent z problemem zgrzytania zębami jest stomatolog. Poprowadzi on dalszą specjalistyczną diagnostykę i leczenie.

Problem nieprawidłowego, niepełnego uzębienia korygowany jest przez lekarzy protetyków bądź ortodontów. Uzupełnienie braków zębowych oraz odtworzenie anatomicznego kształtu zębów jest przy obecnym postępie technologicznym oraz nowoczesnych materiałach bardzo estetyczne. Również leczenie ortodontyczne, dzięki  małej inwazyjności oraz poprawieniu estetyki elementów stałych aparatów ortodontycznych, jest teraz bardziej komfortowe.

Nieprawidłowości mięśniowe leczy się za pomocą ćwiczeń mięśniowych wykonywanych przez Pacjenta samodzielnie w domu. Tutaj nieoceniona jest pomoc fizjoterapeutów.

W leczeniu i diagnostyce często wykorzystywane są także standardowe lub wykonane specjalnie dla pacjenta szyny relaksacyjne. Zabezpieczają one zęby przed dalszą destrukcją oraz  „wyłączają” objaw zgrzytania i zaciskania zębów.

Tylko odpowiednia diagnostyka i prawidłowe leczenie pomogą w zatrzymaniu choroby i uchronią od ciężkich konsekwencji, jakie może powodować bruksizm.

leczenie zębów bez bólu!

Leczenie zębów bez bólu? Dzięki znieczuleniu jest to możliwe! Możesz spokojnie i bez strachu położyć się na fotelu. Do najczęściej wykonywanych rodzajów znieczuleń zaliczamy: znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe.

Przed każdym zabiegiem stomatologicznym lekarz dentysta zbiera dokładny wywiad o ogólny o stanie zdrowia pacjenta. W oparciu o uzyskane informacje,  wybiera rodzaj znieczulenia.

Znieczulenie powierzchniowe i nasiękowe

Znieczulenie powierzchniowe polega na posmarowaniu miejsca wkłucia, na błonie śluzowej żelem znieczulającym. To szybki i prosty sposób na zmniejszenie bólu.

Lecząc próchnicę, najczęściej wykonuje się znieczulenie nasiękowe. Dentysta podaje wówczas środek nadokostnowo, jak najbliżej wierzchołka zęba, który ma być znieczulany. Brzmi boleśnie? Poczujesz jedynie krótkie ukłucie. Nic strasznego!

Znieczulenie dowięzadłowe i śródwięzadłowe

Pojedyncze zęby możemy również znieczulać dowięzadłowo/śródwięzadłowo podając znieczulenie do okostnej wokół zęba. Stosuje się wtedy małą ilość środka znieczulającego oraz  specjalne strzykawki i ultra cienkie igły. Może wyglądać groźnie, jednak to tylko krótkie ukłucie.

Znieczulenie przewodowe i gaz rozweselający

Znieczulenie przewodowe jest stosowane podczas zabiegów chirurgicznych w żuchwie (głównie zębów trzonowych i przedtrzonowych).  Środek znieczulający deponuje się blisko pnia nerwu. Ten typ znieczulenia obejmuje większy obszar zabiegowy.

U osób, które dosłownie paraliżuje sam widok fotela dentystycznego, a także u dzieci doskonale sprawdza się metoda sedacji podtlenkiem azotu, tzw. „gaz rozweselający”. Kto by pomyślał, że u dentysty może być tak wesoło!  Metoda ta ma właściwości uspakajające. Na twarz pacjenta zakłada się maseczkę, przez którą podawany jest podtlenek azotu i tlen. Podczas zabiegu pacjent nie zasypia, ale odczuwa komfort, odprężenie i ma dobry humor!

The Wand STA

Coraz bardziej cenioną i najchętniej wybieraną przez pacjentów metodą jest sterowany komputerowo system do podawania znieczulenia o nazwie The Wand STA. Metoda sprawdza się zarówno u dzieci jak i dorosłych pacjentów. Przewagą nad wcześniej wymienionym metodami jest brak nieprzyjemnej sztywności i odrętwienia policzka po zabiegu. Dużą zaletą jest również szybsze działanie w porównaniu do metod tradycyjnych i mniejsze ryzyko pojawienia się powikłań.

Znieczulenie ogólne

W wybranych przypadkach lekarz po przeprowadzeniu wstępnych badań, może zakwalifikować pacjenta do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Pacjent jest wtedy całkowicie nieświadomy, zaintubowany tak  jak podczas innych zabiegów chirurgii ogólnej. Ten rodzaj znieczulenia przeprowadza zespół anestezjologiczny (lekarz i pielęgniarka), którzy są obecni podczas wykonywania całego leczenia.

Koronawirus SARS-CoV-2  przenosi się droga kropelkową i jest sprawcą zakażenia dróg oddechowych  z dolegliwościami przypominającymi grypę. Należy od do grupy coronaviridae. Wirusy są najbardziej prymitywnymi formami życia. Zbudowane na bazie kwasu RNA lub RNA, otoczone białkiem wirusy (w tym koronawirus), swoją egzystencję opierają na pasożytowaniu w komórkach gospodarza. Dlatego swoją obecnością i ciągłym namnażaniem powodują niszczenie i obumieranie komórek odpornościowych naszego organizmu. 

Jak zakażamy się koronawirusem? Droga zakażenia covid 19

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Co to znaczy? Oznacza to, że osoba zakażona może poprzez drobinki śliny przez wydychane powietrze, a także w czasie kaszlu i kichania zainfekować nas cząstkami wirusa. Drobinki płynu osiadają na naszym ubraniu, skórze i śluzówkach. Mogą znajdujące się w nich wirusy przetrwać kilka do kilkunastu godzin. Nasza skóra stanowi naturalną i bardzo skuteczną barierę dla koronawirusa. Wyjątek stanowią miejsca, gdzie została ona uszkodzona. Dlatego w miejscach zranień koronawirus może przedostać się do naszego organizmu. Drogą bezpośrednią od nosiciela, lub z powierzchni skóry może zostać przez nas przeniesiony na śluzówki ust, nosa, oczu. Błona śluzowa nie jest odporna na penetrację wirusa. Stanowi w przeciwieństwie do skóry wrota zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jama nosowa i jama ustna, jej śluzówki, język, dziąsła, wargi, są tymi miejscami, które bardzo mocno są narażone na wnikniecie cząstek wirusa. 

Chciałbym zwrócić uwagę, że choć rodzina wirusów coronoviridae jest charakterystyczna dla ssaków i ptaków, nie zarażamy się szczepem SARS-CoV-2  od naszych mniejszych przyjaciół, psów i kotów. 

Jak koronawirus infekuje nas przez śluzówki?

Cząsteczki wirusa mogą dostać się do naszego organizmu przez uszkodzoną skórę i błonę śluzową jamy ustnej. Musimy zwrócić uwagę na schorzenia skóry i błony śluzowej warg. Przesuszenie, pęknięcia i sączące się rozpadliny powinny nas niepokoić. Podobnie jest z językiem. Dlatego wszystkie zmiany zanikowe języka, pieczenie, czy nieprawidłowe naloty na jego powierzchni starajmy się skontrolować u specjalisty i właściwie wyleczyć. Zmiany zapalne dziąseł i przyzębia, zalegający kamień nazębny usuwamy u swojego dentysty na wizycie higienizacyjnej. U osób starszych z brakami zębowymi noszącymi protezy ruchome należy skontrolować ich stan i jakość. Dodatkowo, gdy powodują odleżyny i otarcia śluzówki winny być dopasowane w gabinecie. Jeśli użytkujemy je dłużej niż 5 lat zaplanujmy ich wymianę na nowe. Przesuszona błona śluzowa jamy ustnej i nosa jest bardzo podatna na przenikniecie wirusa. Ponadto pamiętajmy, że w tej okolicy znajduje się bardzo bogata sieć naczyń włosowatych, które stanowią drogę rozprzestrzenienia się wirusa po całym naszym organizmie.

Zakażenie koronawirusem a odporność naszego organizmu

Swoista własna odporność jest naszą najlepszą obroną przed zakażeniem koronawirusem. Dlatego też dbanie o stan organizmu, dobrany do pory roku ubiór, dieta bogata w witaminy i mikroelementy, aktywność fizyczna wspomagają nas przed zakażeniem koronawirusem.

Jak szybko rozprzestrzeniania się koronawirus?

Musimy być świadomi, że mimo najlepszych kordonów sanitarnych możemy mieć kontakt z patogenem i możemy zostać nim zainfekowani. Przykład epidemii w Chinach pokazuje, że ilość osób zainfekowanych wirusem u których wykryto SARS-CoV-2 przed podjęciem środków zaradczych przez władze państwowe, zwiększała się wykładniczo. Oznacza to, że co określony przedział czasowy od ogniska pierwotnego mamy najpierw 10 następnych potem 100, potem 1000… itd. Dlatego przyrost nowych zakażeń jest bardzo szybki. Statystyki nie pokazują jednak osób, które dzięki własnej odporności przeszły infekcję bardzo lekko, albo nie miały w ogóle żadnych dolegliwości. Ponadto bardzo dużo zależy w takich sytuacjach od sprawnych działań władz centralnych, wydolności systemu opieki zdrowotnej, zmierzających do ograniczenia rozpowszechniania wirusa, ale także i od nas samych.

Odporność naszego organizmu przed koronawirusem

W ciągu doby nasz organizm jest cały czas poddawany narażeniu przez rożnego rodzaju patogenne ustroje. Na większość z nich mamy odporność i swoiste przeciwciała. Na niektóre jak wirus Covid 19 wirus odporności swoistej jeszcze nie nabyliśmy. Dlatego też, tak ważne jest aby poprawiać kondycję swojego układu odpornościowego. Po pierwsze starajmy się, aby nasza dieta była bogata w witaminy i minerały. Polecam domowe sposoby zwiększenia odporności: cytrusy, produkty pszczele, imbir, czosnek, Zioła Szwedzkie. Po drugie higiena, zdrowy styl życia, ograniczenie narażenia na infekcje. Po trzecie zmniejszenie zakażeń wewnątrzustrojowych, szczególne zakażeń stomatologicznych z rejonu jamy ustnej, to działania, które budują odporność naszego organizmu. 

Koronawirus a zakażenia stomatologiczne

Zakażenia stomatologiczne są najczęstszą przyczyną powstawania choroby odogniskowej i stałego obniżenia naszej odporności. Mając ogniska zapalne w jamie ustnej, nasz organizm ciągle walczy z istniejącą infekcją. Wydaje on siły i środki, które byłyby nam potrzebne teraz na walkę z koronawirusem. Dlatego też wszystkie takie jak poniżej zakażenia miejscowe powinny być usunięte bądź wyleczone:

Zakażenia związane z zębami

  • pozostawione korzenie zębów, zęby ze zniszczoną koroną kliniczną – powinny zostać usunięte
  • zęby z martwą miazgą – jeśli posiadają dość tkanek twardych leczymy endodontycznie. Ponadto w wypadku schorzeń ogólnoustrojowych  może być wskazanie do ich usunięcia
  • zgorzel miazgi – postępujemy podobnie jak w wypadku zębów z martwa miazgą
  • zęby z niewypełnionymi lub nieprawidłowo wypełnionymi kanałami -należy podjąć próbę ich udrożnienia i powtórnego przeleczenia kanałowo. Jeśli to się nie uda należy rozważyć usunięcie zęba, a w przypadku zębów wielokorzniowych hemisekcję. 
  • torbiele – torbiele powinny być chirurgicznie w całości usunięte wraz zębem, lub jego przyczynowym fragmentem 
  • ostre i przewlekłe zmiany okołowierzchołkowe -wymagają leczenia endodontycznego, a jeśli to nie jest możliwe usunięcia zęba
  • stany zapalne kości – wymagają leczenia szpitalnego i antybiotykoterapii
  • zęby zatrzymane -usuwamy tylko te, które dają dolegliwości. Pozostałe bez zmian okresowo obserwujemy na zdjęciach RTG
  • trudno wyrzynające się zęby – jeśli pojawiają się nawracające dolegliwości jest wskazanie do ich chirurgicznego usunięcia

Zakażenia związane z tkankami miękkimi

  • stany zapalne dziąseł lub głębszych tkanek przyzębia, kieszonki patologiczne – w pierwszej kolejności wykonujemy zabiegi higienizacyjne. Usuwamy złogi nazębne, stosujemy płyny przeciwzapalne i ściągające. Dodatkowo, jeśli są obecne leczymy ropnie przyzębne
  • zmienione chorobowo migdałki podniebienne -należy usunąć szpitalnie na oddziale laryngologicznym
  • zmienione zapalnie jamy oboczne nosa – również podlegają leczeniu laryngologicznemu
  • zapalenia błony śluzowej języka, dziąseł, policzków-leczymy zachowawczo w gabinecie stomatologicznym. podajemy preparaty witaminowe i żelazo
  • zmiany zapalne warg, kącika ust- leczymy zachowawczo, protetycznie w gabinecie stomatologicznym. Ponadto podajemy preparaty żelaza i witaminy z grupy B, czasem wskazane leczenie p-grzybicze
  • stare obcierające śluzówkę protezy -wymieniamy protezy po 5 latach od momentu ich otrzymania. Jeśli są przyczyną zakażenia grzybiczego włączamy odpowiednie leczenie

Więcej  informacji o mechanizmach zmian od ogniskowych znajdziecie w naszym artykule:

Ogniska zapalne. Leczenie endodontyczne. Choroba odogniskowa

Kiedy koronawirus daje pierwsze objawy?

Z tego co udało się do tej pory ustalić pierwsze objawy pojawiają się między drugim a czternastym dniem od kontaktu z osobą zainfekowaną.

Rodzaj objawów i nasilenie zależy od indywidualnej odpowiedzi organizmu, czyli od naszej odporności. To właśnie siła i mechanizmy obronne naszego ciała są tymi czynnikami dzięki którym, 80% zarażonych przez koronawirus nie wykazuje symptomów choroby, albo ma słabo nasilone objawy. 

 

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Symptomy zakażenia koronawirusem są bardzo podobne do tych jakie obserwujemy w zakażeniach grypowych, czy grypopodobnych. Mają tu miejsce takie objawy jak:

  • gorączka 
  • uporczywy, męczący kaszel
  • osłabienie
  • bóle mięśniowe i stawowe
  • uczucie duszności
  • problemy z oddychaniem
  • w ciężkich przypadkach może pojawić się zapalenie płuc, zespól ostrej niewydolności oddechowej

Jakie mamy leki na koronawirus?

Nie ma obecnie leków na wirusa SARS-CoV-2. W ogóle leków przeciwwirusowych jest na świecie bardzo mało, a i to skierowane są przeciw konkretnemu wirusowi. Szczepionka jest jedynym lekarstwem skutecznym przeciw coronawirusowi. Przygotowanie szczepionki, jej testowanie i wdrożenie do masowej produkcji niestety zajmie kila do kilkunastu miesięcy. Osoby spełniające kryteria podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 powinno się przyjmować i leczyć w warunkach oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Leczenie szpitalne jest leczeniem głównie objawowym. 

Kto może się zrazić. Profilaktyka koronowirusa

Zarazić się koronawirusem może każda osoba. Jednakowo wszyscy są narażeni  i jednakowo przechodzą infekcję niezależnie od wieku. Wyjątek stanowią osoby u których istnieją choroby ogólnoukładowe. To one są bardziej narażone na powikłania. Co należy czynić?  

  • często myć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
  • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra),
  • unikać dużych skupisk ludzi,
  • dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
  • nie dzielić się jedzeniem np. chipsami z jednej paczki.

Misja Dobrego Lekarza

Podstawowe zadanie jakie stawia sobie dobry lekarz to prawidłowa diagnoza. Dopiero wtedy może zaproponować prawidłowe czyli skuteczne leczenie. Naszą misją jest zapobiegać i jedynie w koniecznych sytuacjach leczyć zęby pacjenta.

Doktor Małgorzata Żurek

Małgorzata Żurek

Lekarz Ortodonta